Chcete vydělat? Nebojte se zariskovat

MF DNES - - PX PX EKONOMIKA - Monika Slánská spolupracovnice MF DNES

Základní poučka zní: chcete-li dosáhnout vyššího zhodnocení, musíte podstoupit vyšší riziko. Třeba termínovaný vklad nebo spořicí účet je velmi bezpečný, je ale úročen nízko – maximálně několika procenty. Naproti tomu například v akciovém fondu můžete za rok vydělat třeba 40 %, ale také o celou investici přijít.

Od uváděných úroků je také třeba odečíst inflaci neboli růst cen. Pokud je vyšší než sazba, kterou jsou peněžní zůstatky úročeny, reálná hodnota úspor klesá a my si za ně koupíme méně než v době, kdy jsme je investovali.

Letos v září – z nějž je poslední známý údaj – inflace dosáhla 0,3 %. Za celý loňský rok to bylo rovněž 0,3 procenta. Znamená to, že růst cen z úroku na spořicích produktech ukousl jen velmi málo. V dnešní situaci jsou ale často úroky na účtech, zejména těch běžných, kam chodí výplata, nižší než inflace. Když tam tedy necháte peníze ležet, dojde vlastně k poklesu jejich hodnoty.

Proto se na běžném účtu v bance vyplatí držet jen částku nutnou

Dávno pryč jsou doby, kdy se úspory schovávaly do slamníku. V současné době trh nabízí různé možnosti, jak peníze uložit nebo investovat – ať už jste konzervativní střadatel, nebo nebojácný investor.

Nejvyšší státní podporu ve výši 230 Kč měsíčně dostanete při měsíční úložce 1000 Kč. Když spoříte dost, můžete si i snížit daně. Při roční úložce 24 000 Kč ušetříte na daních 1 800 Kč. k úhradě běžných potřeb. Rezervu na neočekávané výdaje – rozumný je trojnásobek měsíčních výdajů domácnosti – uložte do produktu, který vynáší víc než běžný účet a který zároveň umožňuje rychlý výběr peněz, třeba spořicí účet s krátkou či nulovou výpovědní lhůtou.

Na spořicím účtě můžete mít úrok až 1,3 procenta

Bankovní ústavy spořicí účty často přidávají k běžným účtům. V internetovém bankovnictví se dá nastavit automatický převod částky nad určenou hranici, která pokrývá pravidelné odchozí platby, a tyto prostředky pak samy odcházejí z běžného účtu na spořicí. Nepotřebné peníze tak zbytečně neprodělávají.

Aktuálně můžete u českých bank a družstevních záložen získat na spořicím účtu u částek do 100 tisíc korun úrok až 1,3 % ročně. Většinou se používá takzvané pásmové úročení: čím nižší částka, tím vyšší úrok. Pokud tedy máte několik stovek tisíc, musíte se smířit s úrokem nižším, někde kolem 0,5 procenta ročně.

Termínované vklady se v dnešní době nevyplatí. Výnosy jsou sice srovnatelné se spořicím účtem, ale na peníze si počkáte předem dohodnutou dobu: 1, 2, 3 roky, ale i déle.

Získejte státní podporu, mohou to být tisíce korun ročně

Pokud chcete vyšší výnos, ale investování pro vás není, protože se bojíte možné ztráty peněz, využijte stavební spoření nebo penzijní spoření. Samotné úročení sice není kdovíjaké, ale na oba produkty stát přispívá. Výnos je tak zajímavější.

Na stavebním spoření může státní podpora činit až 2 000 Kč ročně, když sami uložíte 20 tisíc. Musíte však nechat peníze ležet 6 let. V této době nemůže stavební spořitelna měnit úrokovou sazbu. Vklady do 100 tisíc eur jsou zároveň, stejně jako na bankovních účtech, ze zákona pojištěny. Když chcete jen spořit, dostanete obvykle vyšší sazbu, než když si plánujete vzít úvěr.

Úspory pro vnoučata – penzijní připojištění už od narození

Penzijní spoření se dá od letoška sjednávat i pro nejmladší členy rodiny. Rodiče nebo prarodiče tak můžou i s tímto produktem svému dítěti nebo vnoučeti usnadnit vstup do dospělého života. V 18 letech dítě může třetinu peněz vybrat, aniž by muselo smlouvu ukončit.

Dospělí by si v ideálním případě měli na důchod začít spořit při nástupu do prvního zaměstnání aspoň 300 Kč měsíčně, což je minimum pro získání státního příspěvku. V průběhu spoření lze kdykoliv výši příspěvku měnit a případně využít i další výhody spoření, jako je příspěvek od zaměstnavatele či daňové úlevy.

Investování financí je pro odvážnější

Pro zajímavější zhodnocení peněz jsou vhodné investiční produkty. Tam ale hrozí, že o prostředky přijdete. Proto je klíčové správně si nastavit očekávání a najít správný poměr mezi tím, jaké riziko jste ochotni podstoupit a jaké zhodnocení očekáváte.

Čím rizikovější produkt, tím déle je třeba v něm peníze nechat, aby se případné výkyvy vyrovnaly. Když proměníte investici zpět na peníze dřív, než odpovídá doporučené investiční strategii, můžete prodělat.

Čím dál oblíbenější jsou podílové fondy. Nejbezpečnější a zároveň nejméně výnosné jsou přitom fondy peněžního trhu. Pro o něco méně, ale stále ještě opatrné investory jsou určeny konzervativní dluhopisové, smíšené či realitní fondy. Nejvyšší výnos můžete dosáhnout v dynamických smíšených nebo akciových fondech. Tam ale také podstupujete nejvyšší riziko ztráty.

Rezervu na neočekávané výdaje uložte do produktu, který vynáší víc peněz než běžný účet a který zároveň umožňuje rychlý výběr hotovosti.

Foto: Shutterstock

Myslete na důchod Spořit na stáří byste měli začít ideálně při nástupu do prvního zaměstnání, a to aspoň 300 Kč měsíčně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.