Skicář

MF DNES - - NÁZORY -

Po uklidnění směrem na Západ si to Uzbeci nechtěli rozházet ani s Moskvou, a ta proto dostala nejvíc, co v dané chvíli mohla – pro sebe nejlepšího prezidentského kandidáta. Následovnictví Karimova byl klasický orientální příběh. Namísto politických stran si v něm roli zahrály rodinné klany. Samarkandský klan zemřelého prezidenta si hodlal udržet moc, třebaže taškentský klan ministra financí Azimova hledal podporu na Západě. Ferganský klan zase čekal, kdo ho uplatí lépe. Když se samarkandský klan opřel o rodinnou spřízněnost s nejbohatším Rusem Ališerem Usmanovem, který je vlastně Uzbek, mohl nakonec ze zápasu vyjít vítězně Mirzijojev, tedy Uzbek, který je vlastně trochu Tadžik. To se však dá v uzbeckém Samarkandu říct vlastně skoro o každém.

Už 4. prosince budou v Uzbekistánu prezidentské volby. Předseda Senátu již pochopil a sám o sobě prohlásil, že je k funkci nezpůsobilý, a kandidovat proto nebude. Dočasný prezident Mirzijojev bude zvolen a následně bude muset nalézt modus vivendi nejen s Ruskem, Čínou a USA, ale i mezi starou a novou elitou samarkandského klanu. Čeká ho nový způsob dělení moci s taškentským klanem nebo otázka, jak se domluvit s afghánským Uzbekem Rašídem Dostúmem, aby mu pomohl zabránit příchodu Uzbeků svázaných s tzv. Islámským státem do jejich často rodné Fergany. Zkouším si představit, jak toho dosáhnout v parametrech západní demokracie, a nezbývá mi než konstatovat, že Střední Asie plodí problémy, se kterými by si naše demokracie neporadila, neboť tento druh problémů v ní vůbec nevzniká. Jestli to nebude tím, že demokracie nepočítá s klanovou společností a ta zase s naším typem demokracie?

Pokud vás zajímá, komu připadne základna Karshi Khanabad, kterou bychom my, NATO, nutně potřebovali k dodávkám našim vojákům do Afghánistánu a kam by se Rusové rádi vrátili, tak tedy – ani nám, ani jim. Nová hlava Uzbekistánu odmítla Putina a s námi se jednat nechystá. Zatím chce zůstat v prostoru mezi, zpět v čase, kdy se na základně proháněly kozy a velbloudi bucharského emíra, kdy zlý svět byl ještě daleko a on doufal, že se mu při troše štěstí vyhne. Jde mu rozumět, nejde mu závidět.

Západ tam hledá pod každým kamenem Rusa a Rus zase v každém Neslovanovi špiona.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.