Fórum

MF DNES - - NÁZORY - Spoluprac. redakce

Pokud by se Hrad omluvil za výroky o Ferdinandu Peroutkovi, mohla by mu vzniknout nevratná újma. Tak totiž Nejvyšší soud odůvodňuje, proč se má počkat, jak dopadne dovolání v této věci. A proč nemusí hradní kancelář platit pokutu, kterou požadoval exekutor.

Samozřejmě, exekutor ji požadoval oprávněně, protože existoval pravomocný rozsudek soudu, že se má Hrad omluvit, neboť prezident o Peroutkovi neříkal pravdu. Nyní tedy Nejvyšší soud tvrdí, že se přece jen má počkat, protože kdyby omluva padla a pak soud na základě takzvaného dovolání rozhodl přece jen jinak, mohla by tím vzniknout nevratná újma.

Poznal jsem za svého života mnoho lidí, ale nenarazil jsem na žádného, kterému by vznikla újma tím, že by se omluvil. Neříkám, že takový nemůže existovat, ale neznám ho a ani jsem o něm neslyšel.

I když... Není třeba takovým novinář Jan Rejžek? Vzpomínáte na jeho spor se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou? Mluvil o ní nelichotivě, a tak mu soud také nařídil se Vondráčkové omluvit a on to udělal. Až pak soudní při definitivně vyhrál a ukázalo se, že se omlouvat nemusel. Je to příběh samozřejmě opačný k tomu dnešnímu. Tehdy snad česká justice měřila jinak? Nebo – nahlížejíc zpětně – podle nynějšího rozhodnutí Nejvyššího soudu tedy Rejžkovi také vznikla nevratná újma? A co teď s tím, po letech? Možná si nevratné újmy tehdy nevšiml, ale to je bezpochyby jeho chyba.

Ovšem možná takovou újmu můžete opravdu utrpět; někomu šlápnete na nohu v tramvaji, chcete se omluvit a ukáže se, že to nebyla noha, že to byl jen schod. Představte si, už už jste se málem omlouval zbytečně! Hrůza. Takové nebezpečí na vás může čekat na každém kroku. Tedy přinejmenším v Česku, zdá se.

Kdo tvrdil, že příběh omluvy za výroky o Ferdinandu Peroutkovi už nemůže přinést žádné překvapení, škaredě se spletl. Ale hlavně to nepřiznat, že.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.