Sociální geograf

MF DNES - - ROZHOVOR -

finanční kompenzace, konkrétní projekty rozvojové pomoci za to, že dané země budou s fenoménem bojovat a budou také ochotny přijímat zpátky ty, kteří se nekvalifikují pro vstup do Evropy. Jenže řešení musí být na úrovni EU, nejen Německa.

Češi nechtějí přijímat uprchlíky – nebudeme se muset nakonec podřídit?

Není správné, že Česko proklamativně odmítá solidaritu. Sice to omlouvá tím, že posílá na pomoc peníze a policisty, ale to je jen gesto, skutečná pomoc je malá. Pomáhat má pro Česko smysl jen přes EU, koordinovaně a organizovaně na evropské úrovni – s prioritami a časovými plány.

Proč u nás uprchlíci nechtějí zůstávat?

Česko je dlouhodobě velmi restriktivní zemí pro cizince obecně. To je z pohledu ministerstva vnitra z hlediska bezpečnosti dobře. Navíc mnozí z uprchlíků mají již své příbuzné v bohatších zemích EU, kde je stále i vyšší životní standard než u nás. Pro český průmysl uzavřenost země dobrá není – firmy volají po pracovní síle a ekonomiku to brzdí.

A co vymírání Čechů? Bude potřeba, aby někdo současným mladým za padesát let vydělával na důchod.

Vymírání je přirozené, žijeme delší a kvalitnější životy, imperativ mít více dětí není tak silný. A také nemůžeme vědět, jak budou za padesát let vypadat potřeby ekonomiky z hlediska pracovních sil. Před padesáti lety nebyla volná sobota, jen neděle, dnes máme dva dny volna. Podívejte se na robotizaci – možná se věda a technika vyšplhají na takovou úroveň, že nebudeme muset pracovat tolik a tak intenzivně. V krátkodobém horizontu nám však v některých profesích budou pracovní síly určitě chybět.

Pokud dnes vláda vyslechne volání firem po dovozu nedostatkových profesí ze zahraničí, co s těmi lidmi bude v okamžiku, až se technologie posunou jinam nebo až nastane recese a firmy je propustí?

Pokud to budou lidé poctiví a pracovití, tak se uplatní někde jinde – rekvalifikují se a bez problému se zařadí do společnosti. Jestli zvolím cirkulační model, tak po vypršení termínu smlouvy po několika letech jejich kontrakt skončí a oni odjedou. Ale to není jednoduchá věc, začínají si tu vytvářet sociální kontakty, integrovat se do společnosti. Pokud jsou výkonní ve své profesi a jsou schopní se adaptovat, tak není fér se s nimi loučit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.