Umím Javu. Kolik mi nabídnete?

MF DNES - - ZAMĚSTNÁNÍ - Magdalena Nová redaktorka MF DNES

Jeleni, daňci či mufloni mají na podzim loveckou sezonu, a tak se mají aktuálně před myslivci na pozoru. Po Novém roce ovšem budou mít zase klid. To IT specialisté, zvlášť Java vývojáři, žádnou dobu hájení už několik let nemají. Pokud se nějaký adept objeví, vrhnou se na něj personalisté a nedají se odbýt.

„Poptávka po českých a slovenských programátorech je obrovská, několikanásobně překračuje nabídku,“potvrzuje trendy Petr Kapitán, zakladatel portálu TalentPeople.cz, na němž se IT specialisté poohlížejí po nových pracovních výzvách a projektech.

V osobním profilu mohou (a nemusí) kromě zkušeností a znalostí zveřejnit i kontakt či životopis. Drtivá většina uživatelů ovšem vystupuje na portálu anonymně. „Nemusí čelit náporu telefonátů a nabídek, protože jim je zprostředkujeme my,“vysvětluje Kapitán.

Že vám přijde taková poptávka po Java vývojářích trochu přehnaná? Možná, ovšem trefně popisuje realitu, která se pak odráží i na výši mezd a nabídce dalších benefitů.

Například podle říjnového průzkumu personálně poradenské společnosti Hays rostou u nás právě odměny Java vývojářů za posledních pět let nejpřekotněji. „V České republice vzrostla jejich mzda o téměř 43 procent,“upozorňuje ředitel Hays Ladislav Kučera, že takový IT specialista s pěti lety zkušeností si v Praze vydělá kolem 100 tisíc měsíčně.

Nedostatkovým zbožím na pracovním trhu se ovšem staly i další IT obory, jak připomíná ředitelka pracovního portálu Profesia.cz Zuzana Lincová.

Například počet nabídek pro programátory, testery, systémové administrátory a správce sítí byl v

Všichni personalisté o nich mluví, každý by je chtěl sehnat, ale nikdo je dlouhé roky neviděl. Zkušení Java vývojáři jsou něco jako paní Colombová českého pracovního trhu.

Belgie Polsko Nizozemsko Španělsko Maďarsko Portugalsko

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.