Každý pátý vysokoškolák změní obor

MF DNES - - ZAMĚSTNÁNÍ -

130 500 105 230 101 250 90 000 90 000 56 700 letošním třetím čtvrtletí dvojnásobný ve srovnání s rokem 2012.

„Odborníci nejvíce chybějí ve státní správě a bankovnictví. Firmy často hledají specialisty v oblasti business inteligence a datové analytiky či SAP specialisty,“charakterizuje Lincová obory, v nichž se odborníků dlouhodobě nedostává.

Peníze a benefity nerozhodují

V takové situaci funguje na pracovním trhu obvykle jednoduchá nepřímá úměra: čím méně je k dispozici vhodných profesionálů, tím vyšší mzdy jim firmy nabízejí.

Jenže IT sektor je výjimka. Podle Tomáše Ervína Dombrovského ze společnosti LMC, jež spravuje portály Jobs.cz a Práce.cz, je určující, jak zajímavý projekt, technologie a pracovní tým potenciální zaměstnavatel nabízí. Vysoké odměny, práci z domu či pružnou pracovní dobu totiž poskytují všichni. „Zvlášť pro vývojáře je proto velkým tématem vlastní rozvoj. Chtějí se učit, řešit zajímavá zadání,“líčí Dombrovský, co nakonec rozhoduje.

A tak když se na portálu TalentPeople.cz objeví nový zájemce o práci, trvá to pár minut, než se začnou sypat první lukrativní nabídky.

Naopak inzeráty, které shánějí nové posily do vývojářských týmů, bývají na portálech „ležáky“– trvá až čtvrt roku, než se najde vhodný uchazeč. „A to přitom čtvrtina míst v IT je vhodná i pro absolventy,“dodává Dombrovský. Lidé se sluchovým postižením mají šanci na zajímavou práci. Firma Uber jim nabízí, aby se stali jejími partnerskými řidiči. Nově to umožňuje drobná softwarová změna aplikace, která neslyšícím dovolí snadno komunikovat s cestujícími pomocí vizuálních upozornění a textových zpráv. Uber aktuálně spolupracuje v Praze již s 28 sluchově postiženými partnerskými řidiči, což je nejvíc ze všech měst střední a východní Evropy, kde firma působí. Podle Českého statistického úřadu žije v ČR zhruba 86,5 tisíce sluchově postižených osob. Odhaduje se, že zhruba jedna třetina z nich má potíže s uplatněním na trhu práce. Každý desátý vysokoškolák dnes studuje několik oborů současně. Pokud se jim ve škole něco nelíbí, nebojí se ale rozhodnutí přehodnotit a změnit zaměření studia. A to i za cenu, že budou muset začít studovat znovu od začátku. Potvrzují to výsledky průzkumu agentury STEM/MARK, podle kterého v minulosti každý pátý vysokoškolák změnil zaměření, nebo dokonce vysokou školu. Z výzkumu také vyplývá, že současné studenty láká školství, věda a výzkum nebo práce s lidmi. Mezi oblíbené patří také informatické obory. (red)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.