Zaměstnání - Nabídka

Byty - koupě

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Havlická, Jakub Heller redaktoři MF DNES

Do 10mil Kč koupím byt v Praze. Právníka mám k dispozici. Tel : 602212121. Učitele matematiky s aprobací ihned přijme střední škola v Praze 9. Své CV zasílejte na stredniskolapraha@seznam.cz. pracovníka sociálně-právní ochrany dětí. Nástup dle dohody. Požadujeme min. VOŠ sociálního zaměření, znalost zákona o sociálně-právní ochraně dětí, český jazyk slovem i písmem. Praxe a ZOZ vítány. Více na ÚD www.praha19.cz. Nabídky zasílejte do 21. 11. 2016 na adresu ÚMČ Praha 19, Semilská 43, 19700 Praha 9-Kbely. Informace o pracovním místě na tel. 286 01 01 40.

Nabízíme práci pro důchodkyně, sjednávání schůzek po telefonu. Zájemkyně pošlete sms na 725610205, zavoláme.

Hledám pro naše solventní zaměstnance z kanceláře byty k dlouhodobému pronájmu v Praze, právní servis zajištěn. Tel: 274784428.

V posledních dnech si mohou Pražané každé ráno hodit korunou, jestli dojedou do práce včas. Praha se totiž během podzimních měsíců, kdy je tradičně v ulicích nejvíce aut, pustila do četných oprav silnic a mostů. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) je však již nešlo odkládat. Některé kvůli havarijnímu stavu vozovek. Na jiné město získalo peníze ze státního fondu, které je třeba utratit do konce roku.

Co tedy složitou dopravní situaci v Praze způsobilo?

V poslední době se tu sešlo hned několik věcí najednou. Jednak zvýšená nehodovost, a to nejen požár, který uzavřel jednu část Lochkovského tunelu, ale i několik uzavírek dálnice D1 a další bouračky, které uzavřely hlavní tahy. Velkou měrou k dopravním komplikacím ale pravda přispívá i skutečnost, že se nám letos podařilo získat rekordní balík peněz na opravy. Ty, které šlo ještě před koncem roku stihnout, teď finišujeme.

Ulice se tedy opravují proto, že je třeba vyčerpat dotace?

Ano. Státní fond dopravní infrastruktury má tendenci peníze rozdělovat a ne na nich sedět. V druhém pololetí letošního roku jsme tak na opravy získali půl miliardy korun, což je opravdu velká částka. Musíme ji ale využít do konce roku. Přidali jsme k tomu i vlastní prostředky a opravujeme zejména hlavní tahy. Do oprav a údržby jde téměř 300 milionů korun. Stejná částka půjde i na chodníky.

Několik týdnů nepohodlí je jen malou cenou za to, že se podaří opravit výtluky.

Podle odborníků je ale nerozum naplánovat tolik oprav na podzim, kdy je v ulicích nejvíce aut.

Jako odborník z akademického prostředí bych mohl jistě říkat to samé. Musíme si ale uvědomit, že na to, abychom v Praze opravili všechny silnice a chodníky, museli bychom najednou vynaložit asi 20 miliard korun. Mohl jsem si vybrat. Opravovat jenom tak, aby to lidem nevadilo, nebo se pokusit tento dluh snížit a viditelně zlepšit stav komunikací. Rozhodl jsem se, že když teď máme peníze a Praze se daří, je lepší investovat do oprav co nejvíce peněz.

To, že lidé stojí v kolonách, vám nevadí?

Několik týdnů nepohodlí je jen malou cenou za to, že se podaří opravit místa, kde výtluky způsobují nepříjemnosti. Řada uzavírek také nejde čistě za dopravou, ale jsou to například opravy vodovodních a dalších sítí. To všechno má spolu s nehodami za následek ne úplně pohodovou situaci v dopravě.

Nemělo se více opravovat v létě, kdy je aut v ulicích nejméně?

Také že se opravovalo. Přes letošní prázdniny byl v Praze rekordní počet uzavírek.

Často se zdá, že jsou uzavírky v Praze nekonečné. Netrvají příliš dlouho?

Ne. Výběry dodavatelů jsou velmi rychlé, a pokud jde o trvání prací, je třeba neporušovat pracovní postupy na úkor kvality. Ne vše jde také zkoušet v městském prostředí, tak jak je to možné třeba na dálnici. V případě Nuselského mostu jsme se například snažili tlačit na to, aby se opravoval i v noci, čímž by se práce zrychlily. Brání tomu však hlukové a hygienické limity.

Odborníci také tvrdí, že mají na dopravu vliv i nové parkovací zóny. Kvůli nim prý řidiči déle hledají místo ke stání a přetěžují městské části, kde zóny nejsou.

To si úplně nemyslím, protože nové parkovací zóny vznikly především na levém břehu Vltavy a největší zácpy jsou na pravém břehu. Kolony jsou opravdu spíše způsobeny tím, že najednou opravujeme nájezdové rampy na Jižní spojku a zároveň i řadu dalších komunikací.

Například v Praze 9 si lidé stěžují, že řidiči, kteří dříve parkovali v Karlíně, se teď přesunuli k tamním stanicím metra, jako je Českomoravská a Kolbenova.

Ano, to je logické. S Prahou 9 jsme ale jednali a oni si sami vybrali tu cestu, že nejdříve počkají, co udělají zóny v Praze 8, a až pak se rozhodnou, jak na to zareagují.

Podle kritiků je důvodem dopravních komplikací i nedostatek parkovišť P+R.

S tím také nemohu úplně souhlasit. Otevřeli jsme třeba parkoviště v Troji s kapacitou 250 aut, ale každý den v něm parkuje jen několik málo vozidel. Možnosti jsou, ale musí být chuť je využívat. Například parkoviště v Běchovicích také není plně obsazeno. Řidiči se ale bohužel vždy snaží dojet co nejdál ke svému cíli.

Lidé si často stěžují i na uzavírání vjezdů do tunelových komplexů.

Ty se dějí z bezpečnostních důvodů, aby se v tunelech netvořily kolony. Nejpalčivější a nejčastější uzavírka je ve směru z Barrandovského mostu do Mrázovky. Už čtyři měsíce zkoušíme různé scénáře řízení dopravy a jiné automatizované systémy, abychom tunely zprůjezdnili na maximum. Teď je zkoušíme, ale ještě uvidíme, zda se je podaří uvést do ostrého provozu.

Jak dlouho se budou muset řidiči potýkat se současnou špatnou dopravní situací?

Stavební sezona bude logicky končit na přelomu listopadu a prosince. Pokud se podaří, chtěl bych být v příštím roce rozpočtově stejně úspěšný jako letos. Takže chceme do ledna připravit kompletní seznam všech potenciálních uzavírek a předat informace občanům přes média, ale i městské části a jejich noviny. Když už člověk někde stojí, měl by předem vědět proč a mít šanci se uzavírce lépe vyhnout.

Foto: Praha.eu

Půl miliardy „Přidali jsme k penězům státního fondu dopravní infrastruktury na opravy vlastní prostředky,“uvedl Petr Dolínek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.