Demonstrace síly

Premiérův přítel slavil výročí

MF DNES - - FRONT PAGE - Foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Radek Pokorný a jeho přátelé Advokátní kancelář Radka Pokorného (malé foto), muže blízkého premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, slavila dvacet let existence. Přišli i exministr vnitra Ivan Langer, jehož jméno figuruje v korupční kauze Vidkun, a předseda vyšetřovací komise pro okolnosti policejní reformy Pavel Blažek.

Zásadní kroky týkající se zahraniční politiky, tedy třeba i setkání s dalajlámou, budou členové vlády napříště předem konzultovat s ministrem zahraničí, nikoliv ho jen informovat, co chystají. Dohodla se na tom včera na svém jednání vláda a novináře o tom informoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Právě kvůli němu se toto téma dostalo na program kabinetu poté, co se minulý týden s dalajlámou setkal. Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) si stěžoval, že ho Herman o své plánované schůzce informoval jen několik hodin předem, a dal mu tak minimální možnost reagovat.

Na Hermana včera ostře zaútočil prezident Miloš Zeman, když ho označil za lháře, od kterého se nenechá vydírat příbuzenskými vztahy. Zeman to řekl v rozhovoru pro časopis Týden, v němž se vrátil ke kauze Jiřího Bradyho a jeho (ne)vyznamenání 28. října. Podle Hermana prezident Bradyho neocenil kvůli ministrově schůzce s dalajlámou. Tvrdí, že mu Zeman v tomto smyslu hrozil už v září při setkání na slovenském velvyslanectví před několika svědky.

„Nic takového samozřejmě nezaznělo. Toto nařčení bylo vyvráceno třemi svědky, to znamená velvyslancem Petrem Weissem, ministry Janem Mládkem a Danem Ťokem. Jestliže byl pan Herman třemi svědky usvědčen ze lži, je pod úroveň jeho výroky dále komentovat,“řekl prezident. Mládek, Ťok i Weiss ovšem pouze uvedli, že nic o dalajlámovi nezaslechli, ale že celý rozhovor neposlouchali. (kop, iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.