Spolu i zvlášť. Průzkumy si nevědí rady s TOP 09 a STAN

MF DNES - - Z DOMOVA - — Vojtěch Srnka

Hnutí Starostové a nezávislí jsou nevěsta, jejíž podporu chtějí skoro všichni ženichové na politické scéně. Dlouho byla její volbou TOP 09. Další budoucnost jejich spolupráce je teď však nejasná. I proto, že se ukázalo, že Starostové mohou být více než jen pouhým doplňkem jiné strany. Pro voliče nepřehlednou situaci příliš nevylepšují ani agentury, jež připravují předvolební průzkumy. Některé je uvádějí dohromady, jiné zvlášť a šance obou subjektů se tak agenturu od agentury liší.

Třeba agentura STEM uvádí ve svém celkovém volebním modelu oba subjekty pospolu. „Nevíme, jak to s nimi bude, takže to pro celkový model jejich preference sčítáme,“vysvětluje Jan Hartl, ředitel STEM, model, který přebírají média.

Poslední říjnový model agentury tedy ukázal, že by se pro oba subjekty rozhodlo celkem 7,1 procenta voličů. To agentura CVVM uvádí Starosty a stranu TOP 09 odděleně. Její poslední průzkum tak přiřkl TOP 09 více než o jedno procento nižší voličskou podporu.

Jasno do toho, jak budou nadále obě strany v průzkumech uváděny, může logicky vnést pouze jejich vzájemná dohoda. Indicie o dalším vývoji přinesly minulé volby i vývoj po nich. Definitivně se však k dalšímu osudu spolupráce nechtějí vyjádřit představitelé ani jednoho z obou subjektů.

Je jim tedy zatím docela jedno i to, jestli jsou v průzkumech uváděny společně, nebo zvlášť.

„Určitě nám nevadí, když jsme dohromady s TOP 09,“říká Petr Gazdík, předseda Starostů.

Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Adamové spolu oba subjekty stále spolupracují a není tak důvod je uvádět odděleně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.