„Virus HIV se v Česku šíří neuvěřitelně rychle“

MF DNES - - Z DOMOVA - — iDNES.cz

V letošním roce se virem HIV nakazil rekordní počet lidí. V pořadu Kauza dne Rádia Impuls na to upozornil pracovník České společnosti AIDS pomoc Lukáš Rybníček. Podle něj se lidé viru přestávají bát, což je důvodem jeho rychlého šíření.

Podle Rybníčka, který je sám nositelem viru, může za zvýšení pandemie HIV paradoxně pokrok v léčbě. Díky té už jen u málokterého nakaženého člověka vypukne smrtelná nemoc AIDS. Podle něj je osvěta sice intenzivnější, ale společnost se viru přestala bát.

„Aktuální počet nakažených už je skoro 3 000, to číslo tento rok stoupá neuvěřitelným způsobem, je to v podstatě nejhorší rok od roku 1985, odkdy se statistiky sledují,“uvedl Rybníček.

„Lidé si nedávají pozor, zároveň to v současné době už není takovým strašákem, jakým to bývalo. V podstatě HIV pozitivní člověk už může žít normální život, aniž by se to u něj projevilo,“dodal.

Upozornil také, že stát sice nyní dává do osvěty proti viru HIV více prostředků, ale v minulosti na ni zapomínal. Stejně tak je důležité, aby se zlepšil vztah mezi nakaženými a zbytkem společnosti.

„Začíná to být o něco lepší, než to bylo, lidé to začínají přijímat a uvědomovat si způsoby přenosu. Že když na někoho kýchnete, tak se tím automaticky nenakazí.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.