Bezpečnostní rámy u Svatého Víta Hrad zřejmě nepostaví

MF DNES - - PRAHA -

HRADČANY Pražský hrad zvažuje, že nezavede bezpečnostní rámy ve vstupech do katedrály svatého Víta. Jako bezpečnostní opatření by mohly stačit rentgeny, skenery a kamery u vchodů do Hradu. Zároveň Hrad chystá zvýšení počtu policistů a vojáků, kteří u vchodu do Hradu kontrolují návštěvníky. Před blížící se zimou tak chce omezit fronty.

Zavedení bezpečnostních kontrol v srpnu vyvolalo silnou kritiku. Ve frontách hlavně zpočátku lidé čekali i desítky minut. Hrad se brání, že tak reaguje na bezpečnostní hrozby a snaží se chránit návštěvníky. Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře se v úterý dopoledne nad tématem sešli zástupci všech zainteresovaných složek. „Ta opatření mají svůj důvod, mají svůj smysl, velmi se vyplatila,“řekl. Dodal, že Správa Pražského hradu i přes kontroly letos očekává oproti loňskému roku větší návštěvnost.

Hrad dostane na své bezpečnostní zajištění od ministerstva obrany sto milionů korun. Peníze podle ministra Martina Stropnického (ANO) poslouží k nákupu moderních technologií.

Mynář řekl, že takzvaný vnější perimetr, tedy i vstupy, budou hlídat kamery, rentgeny a skenery. „Uvažujeme, jestli tohle nebude dostačující k tomu, abychom ještě ve vlastní katedrále zaváděli duplicitní kontrolu. To je otázka pro celý tým, který se bezpečnostními opatřeními dlouhodobě zabývá,“řekl. Dodal, že se odborníci přiklánějí k tomu, bezpečností rámy nestavět. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.