Sobotka chystá čistku ve vládě

Premiér vymění několik ministrů ČSSD. Hraje o politickou kariéru i volební úspěch strany.

MF DNES - - FRONT PAGE - Pavel Švec s přispěním Vojtěcha Srnky

PRAHA Zdánlivý klid po krachu sociálních demokratů v krajských a senátních volbách včera definitivně skončil. A to nečekaně razantně. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka svým kolegům ostrým dopisem oznámil, že do jednoho měsíce spustí čistku ve vládě i straně.

A v ČSSD už padají jména ministrů „na odstřel“: Dienstbier, Mládek, Němeček. A možná Marksová.

Sobotka, jehož i část spolustraníků označuje za chronicky nevýrazného lídra, tímto ostrým krokem míří na dva cíle.

Zaprvé na jarní sjezd strany, kde se bude volit nový předseda. Jako „pan Rozhodný“má jistě větší šance na obhajobu.

Zadruhé na sněmovní volby, které budou už za rok. Chce zachránit slábnoucí stranu před fiaskem, které jí podle čerstvých průzkumů hrozí.

Volební neúspěch ČSSD by do politického propadliště poslal i předsedu strany.

A zřejmě aby ČSSD nevypadala jako jediná strana s neúspěšnými ministry, pokusil se premiér zapojit do vládní rošády i své konkurenty

z vlády. „O změnách mají možnost přemýšlet i naši koaliční partneři,“vyzval je Sobotka.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek ani Andrej Babiš z hnutí ANO však jeho apel nevyslyší. „Nevidím k tomu žádný důvod. My jsme ve volbách dopadli dobře,“říká klidně Bělobrádek. Obdobně hovoří i Babiš.

Pět procent pro Dienstbiera

Premiér nyní plánuje schůzky se všemi ministry v barvách ČSSD, až pak oznámí, jaké konkrétní změny provede.

Podle informací MF DNES se určitě musí bát ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, jehož šance na pokračování vládní kariéry vyčíslil jeden vlivný sociálnědemokratický poslanec pouhými pěti procenty.

Zdůvodnil to údajnou Dienstbierovou neoblíbeností u voličů i spolustraníků. „Souhlasím, že potřebujeme změny. Ale nevím, proč bych se měl bát, že by se to mělo týkat právě mě,“brání se Dienstbier. A mnozí připouštějí, že šéfovat resortu, který se zastává práv Romů, homosexuálů či uprchlíků, je polibkem smrti a málokterý politik by byl ochotný ho dobrovolně převzít.

„Důležité také je, že pan Dienstbier je rovněž předsedou Legislativní rady vlády, takže ho může nahradit jedině právník,“upozorňuje ministryně práce Michaela Marksová.

Podle hlasů z ČSSD bude o svou budoucnost ve vládě v následujících dnech zápasit i šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr průmyslu Jan Mládek. A ani Marksová nemá údajně post zaručený. Podle kolegů neumí úspěchy v resortu dostatečně prodat. Nicméně zrovna ona by se mohla jen přestěhovat na jinou vládní pozici.

Kdo by mohl vyautované ministry nahradit, se zatím úzkostlivě tají. Jedno jméno však zaznívá opakovaně. Za Mládka – který své setrvání ve vládě spojil se zdárným bojem o senátorské křeslo, jejž však nakonec prohrál – by mohl nastoupit Tomáš Prouza, nynější tajemník pro evropské záležitosti na Úřadu vlády.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.