Soud: Neubytovat Rusy se smí

MF DNES - - Z DOMOVA - — Petr Wojnar

Hoteliér odmítl ruské občany kvůli Krymu, pokutu platit nemusí

OSTRAVA Dva roky starý případ, kdy hoteliér Tomáš Krčmář odmítl ubytovat ruskou klientelu jako reakci na anexi Krymu, nepovažuje Krajský soud v Ostravě za diskriminaci. Svým verdiktem tak zrušil rozhodnutí České obchodní inspekce, která pokutovala jím vedenou firmu Golden Gastro Service.

Inspekce by tak dle rozhodnutí soudu měla firmě vrátit 50 tisíc korun, které již ČOI inkasovala. „Soud má za to, že v tomto případě k diskriminaci nedošlo, jelikož antidiskriminační zákon nezná diskriminaci na základě státního občanství,“uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová.

Hoteliér Tomáš Krčmář oznámení, že neubytovává občany ruské federace, vyvěsil na ostravský hotel Brioni ve druhé polovině března roku 2014. „Byl jsem tehdy jedním

z prvních lidí, který se takhle vymezil k situaci na Ukrajině. Postupem času se začali přidávat evropští státníci,“vzpomíná Tomáš Krčmář.

Krčmář zhruba po měsíci nařízení zmírnil, když prohlásil, že ubytuje ruské občany, kteří písemně odsoudí anexi Krymu. Později zákaz, jak tvrdí, pod tlakem zrušil. Nicméně pro iDNES.cz nyní uvedl, že si za svým krokem stojí a že je rád, že u soudu zvítězil zdravý rozum. „Setkávali jsme se s různými reakcemi na toto opatření, ať už z tuzemska, nebo z ciziny,“říká hoteliér.

Většina z nich podle něj byla pozitivních. „Dostali jsme například bonboniéru. Jednou tady také přijela natáčet jedna zahraniční televize. Samozřejmě se objevovaly i negativní reakce, ale i na ty jsme ve slušnosti odpovídali,“dodal Krčmář.

Česká obchodní inspekce se k rozhodnutí soudu zatím nechce vyjadřovat. „O rozsudku víme, ale s vyjádřením počkáme do chvíle, kdy obdržíme písemné vyjádření soudu s odůvodněním rozhodnutí,“dodal mluvčí Jiří Fröhlich.

Již dříve ovšem Česká obchodní inspekce uvedla, že dle jejího názoru šlo o diskriminaci, načež také firmě v listopadu předminulého roku udělila pokutu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.