Hinduista Trump: čím tak oslnil indické nacionalisty?

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNEs

Američané indického původu, kterých je v USA něco přes čtyři miliony, bývali převážně voliči demokratů. Donald Trump to teď velmi pravděpodobně změní.

Podařilo se mu vlámat se do srdcí přinejmenším jednoho jejich podstatného segmentu – pravicových hinduistických nacionalistů a jejich sympatizantů.

Trump o přízeň indické menšiny velmi stojí – koneckonců čtyři miliony potenciálních hlasů vůbec nejsou k zahození. Během kampaně mezi touto komunitou si dával hodně záležet na tom, aby zdůraznil svoji „lásku k Indii“.

„Indie a hinduistická komunita budou mít v Bílém domě opravdového přítele,“hřímal třeba na mítinku v Edisonu ve státě New Jersey, kde žije početná jihoasijská menšina. „Miluji hinduisty, miluji Indii,“hlásal s tím, že se těší na budoucí spolupráci s indickým premiérem Naréndrou Módím, který stojí v čele nacionalistické Indické lidové strany a Trumpovi spolupracovníci o něm bombasticky hovoří jako o „indickém Reaganovi“.

Kontroverzní realitní magnát dokonce neváhal naučit se několik frází v hindštině, které pak okázale pronášel se silným americkým přízvukem. Jistě, je to do značné míry jenom politické divadlo, které ale – na rozdíl od jiných tragických pokusů – zdá se, docela vychází.

Přímluva hinduistických bohů

Hillary Clintonová, jeho soupeřka v prezidentském klání, by se měla „opravdu bát“– Donald Trump si totiž dokázal takto získat i přímluvu těch „nejvyšších míst“– samotných hinduistických božstev. V Indii zejména stoupenci ultranacionalistické organizace Hindú Séna na shromážděních zapalovali rituální ohně a pronášeli mantry s úpěnlivými žádostmi, aby mocná božstva pomohla Trumpovi vyhrát americké volby. „Jenom Donald Trump může spasit lidstvo,“dramaticky prohlašoval Višnu Gupta, současný šéf Hindú Séna.

Čím vlastně Trump hinduisty tak oslnil, když navíc ještě v únoru v jednom z projevů zařadil Indii společně s Čínou, Japonskem, Mexikem a Vietnamem mezi země, které podle něho znásilňují americký obchod, a když se obecně negativně vymezuje vůči národnostním menšinám ve Spojených státech?

Hinduisté slyšeli zejména na protimuslimskou Trumpovu rétoriku. Když po masakru v gay klubu v centru Orlanda prohlásil, že by alespoň dočasně zakázal muslimům vstup do Ameriky, byl „jejich“.

Zapůsobila i jeho podpora Indie ve sporech s Pákistánem, které znovu nebezpečně doutnají. Mnohé Američany indického původu, někdejší voliče demokratů, také znechutila zahraniční politika Obamovy administrativy. „Domníval jsem se, že USA dokážou zastavit financování pákistánských teroristických skupin,“vysvětluje Rádž Šáh, zaměstnanec farmaceutické firmy z Clevelandu, proč bude volit Trumpa.

Newyorskému byznysmenovi také hodně pomohl Shalabh Kumar, sedmašedesátiletý multimilionář indického původu z Chicaga, který Trumpa označuje za svého přítele. Tento zakladatel Republikánské hinduistické koalice nejenže přispěl Trumpovi na kampaň téměř milionem dolarů, ale také přesvědčil mnohé členy své komunity, aby ho ve volbách podpořili.

Zdaleka ne každý americký Ind tak však hodlá učinit. Někteří se obávají, že Spojené státy by se za jeho vlády staly ještě více zahleděnými do sebe a na „indické“sliby by bylo brzy zapomenuto. Až volby tedy ukážou, zda se Trumpovi energie vložená do namlouvání hinduistů nějak zúročí.

Donald Trump je jedinou nadějí lidstva, vzkazují světu hinduističtí nacionalisté z Indie. Fandí mu i většina amerických Indů. Trump na ně z vděku promlouvá v hindštině.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.