Španělé bojují se školami, děti nemusí dělat domácí úkoly

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Nechuť školáků k domácím úkolům je nepochybně věčná a celosvětová, ve Španělsku je však nyní podpořili i jejich rodiče. Po celý listopad je nebudou k domácím úkolům nutit. Důvodem je to, že domácích úkolů je podle rodičů přespříliš.

Bojkot domácích úkolů vyhlásila rodičovská asociace CEAPA, sdružující na 1 200 základních i středních škol. Odůvodnila to i posledními průzkumy, podle nichž je Španělsko v Evropě mezi zeměmi, kde děti tráví nad domácími úkoly nejvíce času. S 6,5 hodiny týdně je tato země pátá, před ní jsou Rusko, Itálie, Irsko a Polsko. Celoevropský průměr je 4,9 hodiny.

„Nálož“domácích úkolů přitom podle všeho nijak nepřispívá k lepším výsledkům španělských školáků. V posledním žebříčku 38 zemí sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se tamní žáci ve zvládání matematiky a čtení ocitli na 31. místě. V čele jsou žáci z Finska a Jižní Korey, kde domácí úkoly zabírají týdně zhruba tři hodiny (jen o trochu více tráví nad domácími úkoly i čeští školáci).

„Školy si příliš ulehčují práci“

Foto: Profimedia.cz

Konec Po vyklizení tábora migrantů u Calais, zvaného Džungle, začaly včera francouzské úřady s evakuací asi 3 500 migrantů, kteří se utábořili na chodnících severní Paříže. Provizorní tábor byl již několikrát vyklizen, ale před několika týdny opět vznikl. Někteří migranti tam utekli z Calais, jiní přicestovali z Itálie, kam se dostali přes Středozemní moře z Afriky či Blízkého východu. Ubytováni nyní budou v útulcích a tělocvičnách.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.