Kiska peskuje Fica za poškozování Slovenska

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Tomáš Lébr Luboš Palata redaktor MF DNES

José Luis Pazos, šéf CEAPA, je přesvědčen, že velké množství domácích úkolů nejen nepřispívá k lepším znalostem žáků, ale nezdravě poškozuje i jejich mimoškolní aktivity. „Školy přenášejí na děti a rodiče úkoly, k jejichž zvládnutí jsou určeny jen tyto instituce. A když děti vidí, jak jsou kvůli škole okrádány o svůj volný čas, jejich nechuť k učení jen roste,“dodal. „Šrocení doma“dětem překáží v dalších prospěšných aktivitách.

Podle Pazose je problém nadměrného zadávání domácích úkolů i v tom, že španělské školy stále prosazují tradiční „biflování“místo kreativního přístupu k výuce. „Dnes už by nemělo být cílem, aby si děti zapamatovaly všechno, ale spíš se naučily, jak s informacemi zacházet a kde ty správné najít. Společnost se rychle mění, ale nynější prostředí ve školách tomu příliš neodpovídá,“dodal.

Byla to jedna z nejpřekvapivějších věcí po slovenských prezidentských volbách. Nový prezident Andrej Kiska a poražený Robert Fico, který zůstal premiérem, spolu dokázali najít modus vivendi. A přes především z Ficovy strany drsnou předvolební kampaň se k sobě chovali s respektem a dodržovali podle jakýchsi nepsaných pravidel příměří.

Rozhovor, který v minulých dnech poskytl Kiska pro slovenský týdeník Trend, však svojí tvrdostí vůči Ficovi mnoha slovenským komentátorům připomněl doby vyhrocených střetů prezidenta Michala Kováče s autoritářským šéfem vlády Vladimírem Mečiarem.

„Obzvláště nejvyšší ústavní činitelé by si měli uvědomovat, že jejich vyjádření jsou monitorována našimi zahraničními partnery. Britové pociťovali velké zklamání z vyjádření, jak by je měl odchod z EU zabolet. Stejně rezonoval i postoj k válce na Ukrajině. Věta, že Rusko udělalo více pro mírový proces než Ukrajina, vyvolala silnou vlnu negativních emocí,“kritizoval Kiska dva nedávné výroky premiéra Fica.

„Jeden prezident muslimské země, která je členem bezpečnostní rady, se mě zase zeptal, jestli skutečně nenávidíme muslimy. Byla to ostuda. Musel jsem vysvětlovat, že názory některých politiků nereprezentují zahraničněpolitický postoj naší země,“uvedl k Ficovým slovům o tom, že Slovensko nepřijme ani jednoho muslimského migranta. Premiéra pak Kiska obvinil z toho, že zmařil šance šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka stát se šéfem OSN. „I výsledky hlasování v OSN ukazují, že jsme udělali spoustu chyb a náš ministr zahraničních věcí na to doplatil,“řekl prezident.

Nezůstalo ale jen u toho, Fica a jeho vládu zkritizoval i kvůli neřešení kauzy kolem podnikatele Ladislava Bašternáka. Ten je vyšetřován z daňových úniků a Fico si od něj pronajímá luxusní byt.

Kauza vyvolala vlnu demonstrací před Ficovým bytem. „Jsem smutný z toho, že se při řešení kauzy dosud nic zásadního neudálo. Od začátku případu všichni víme, že řečem o dvanácti milionech, které někdo (Bašternák) přinesl v hotovosti, se nedá věřit. Proto nerozumím tomu, proč zatím není nikdo stíhán,“uvedl Kiska.

Konflikt má ale i jiné podoby. Kiska se například demonstrativně (byť jen jako soukromá osoba v restauraci na Kamzíku) setkal nedávno s tibetským dalajlámou. Tento týden pak oficiálně přijal vyšetřovatele korupčního spisu Gorila Marka Gajdoša, který rezignoval na funkci po letech snah dotáhnout kauzy k soudu, protože mu vláda v jeho práci nepomáhala.

O prezidentský úřad se spolu před více než dvěma roky tvrdě střetli, ale pak udržovali tiché příměří. Teď se však Andrej Kiska do premiéra Roberta Fica ostře obul.

Fica brzdí koalice s Mostem-Híd

Kiska, který vede žebříčky popularity, tak evidentně vytáhl do boje. Naopak Fico, jehož Směru klesají preference a koaliční strany jeho vlády ztrácejí v parlamentu jednoho poslance za druhým, svoji válečnou sekeru nevykopává.

„Odmítám snahy uměle mě vtáhnout do konfliktu s prezidentem Kiskou. Mám zájem na dobrých vztazích a spolupráci dvou nejvyšších ústavních činitelů,“říká Fico. Jako premiér musí brát ohled i na to, že jedna z koaličních stran vlády Most-Híd má ke Kiskovi blízko. Zhoršení vztahů s prezidentem by mohlo znamenat konec kabinetu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.