Děti a technologie

MF DNES - - PRAHA -

Klatovský. Učitelům radí také to, jak v různých předmětech využívat fenomén posledních let – počítačovou hru Minecraft.

Jde vlastně o jakési virtuální lego. V obrovském otevřeném světě má hráč svobodu v tom, co z malých bloků nejrůznějších barev a funkcí vytvoří. Už původní verze hry je považována za něco, co dokáže rozvíjet kreativitu dětí. Nedávno navíc vyšla i speciálně upravená verze hry pro pedagogy. Ta učitelům umožňuje například vytvářet simulace historických událostí, názorné ukázky matematických problémů nebo třeba prohlídku 3D modelu lidského srdce.

Škola hrou

Minecraft proto do výuky zapojuje i škola na Červeném vrchu. „Hodně mě zaujalo propojení s fyzikou. Ve hře je třeba možné postavit funkční vodní elektrárnu, na které se krásně vysvětluje způsob výroby proudu a podobně,“popisuje učitel Dvořák a dodává, že když si žáci vyzkoušejí zákony fyziky na své vlastní elektrárně, je to pro ně zcela jiný zážitek než z učebnice. Interaktivní výuka je proto v jeho hodinách častá. Třeba díky školním tabletům. Ty přibyly do výbavy ZŠ Červený vrch před třemi lety. Žákům slouží jako elektronické školní sešity a pomocí sdílení dat má učitel přehled o jejich práci.

„Rád tablety využívám pro práci s videem. Když jsme probírali Napoleonovu korunovaci, dostali žáci za úkol ji ve skupinkách zinscenovat a natočit na tablet,“vypráví Dvořák. Díky sdílenému prostoru žáci mohli ve školních chodbách video natočit a hned odeslat učiteli, který zatím všechny příspěvky sledoval za katedrou.

Avšak ne vždy pro to mají pochopení rodiče. „Často se ptají, proč by měly děti pracovat s tablety ve škole, když na nich a na mobilních telefonech tráví většinu času doma. Já si ale myslím, že by měla škola co nejvíce využívat právě tu platformu, která děti baví,“říká Dvořák. ● V běžný školní den používají pro školní účely dvě třetiny dětí ve věku 10–11 let. Ve věkové kategorii 15–17 let je to už devadesát procent dětí. ● Devětasedmdesát procent dětí má profil alespoň na jedné sociální

(Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr apod.). ● Třiatřicet procent dětí používá více než jednu sociální síť. ● Zatímco se na alespoň jedné sociální síti pohybuje 40 procent dětí, u třináctiletých je to více než dvakrát tolik.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.