Jihlava poprvé vyhrála, odnesla to Boleslav

MF DNES - - SPORT - Miroslav Němý reportér MF DNES

V divokých letech českého fotbalu se pro ovlivňování zápasů rozhodčími používal i výraz „bezbolestná vrtačka“. Zato tohle bolelo pořádně – a dost možná bolí stále.

Házenkářům v létě v baráži o mistrovství světa utekl s Makedonií postup o jediný gól a odveta ve Skopje byla k uzoufání. Bez televizního přenosu, dokonale „zrežírovaná“dvojicí rumunských sudích, plná podivných, tendenčních verdiktů.

Češi hlasitě protestovali – na výsledku nemohli změnit nic, ale jejich stížnosti částečný efekt měly.

„Rumunské rozhodčí vyndali z olympiády, byť byli do Ria původně nominovaní. Mezinárodní i evropská házenkářská federace si nechaly udělat nezávislou expertizu a obě se shodly na tom, že zápas byl odpískaný ve velice nízké kvalitě a byl v něm hrozný nepoměr rozhodnutí, která poškodila Česko, a která Makedonii,“říká reprezentační manažer Karel Nocar: „Myslím, že na vrcholné úrovni budou mít oba do budoucna problémy.“Dnes je tu odveta. Češi v Plzni od 14.25 hostí Makedonce (vysílá ČT sport) ve druhém utkání kvalifikace o Euro 2018; premiérový duel skupiny ve středu prohráli na Islandu o gól. Proto dnes potřebují nutně bodovat.

A proto také potřebují zkrotit emoce po nedávné újmě. Naštvání na neoblíbeného soka si přejí převést tím správným směrem.

„Nemá smysl ztrácet energii tím, co bylo a kdo nám ukřivdil. To ani není náš charakter,“říká Daniel Kubeš, jeden z českých koučů. „Myslím, že proti Makedonii žádnou extra motivaci potřebovat nebudeme,“dodává jeho kolega Jan Filip.

FC Vysočina Jihlava FK Mladá Boleslav

Série česko-makedonského házenkářského měření je v poslední době intenzivnější, než by se dnešním hostitelům líbilo.

Euro 2012: v závěrečném duelu skupiny vítězí v hale plné svých příznivců Balkánci, Češi jedou domů.

Euro 2014: v utkání brzděném makedonskou teatrálností se rodí remíza, jež o pár dní později Česko zase pošle předčasně z turnaje.

Kvalifikace o Euro 2016: doma remíza, ve Skopje porážka. Makedonci postupují na český účet.

Baráž o mistrovství světa 2017: zmíněný kardinální zářez.

Už je toho moc, zvlášť když poslední vztek (či spíše bezmoc) ještě zcela nevyprchal. A aby se to nepletlo,

aktuální skupina pro Česko zase skončí ve Skopje, kde se klidně může rozhodovat o všem...

„Ve sportu nemá cenu brečet, to nikomu nepomůže. Máme reálnou šanci porvat se o postup na mistrovství, tímto směrem musí mířit i naše soustředění. Kam jde soustředění, tam jde energie,“říká Nocar.

Soupeři se po tak častém střetávání posledních let dokonale znají. Makedonci mají mnoho výborných hráčů včetně superstar Barcelony Kirila Lazarova, doslova božsky nadaného střelce. Ale také do tvrdého a zároveň férového světa házené vnášejí až moc ochotnictví: to, co u nich po zákrocích soupeře připomíná předsmrtnou křeč, rázem po vyloučení protivníka vyprchává.

K tomu, aby se v Plzni hlasitě fandilo, tak těžko lze najít víc důvodů.

A cesta, jak odčinit křivdu, se sama nabízí. Získat dva body.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.