Florida: souboj bílých penzistů s Hispánci

MF DNES - - FRONT PAGE - Milan Vodička reportér MF DNES z amerických voleb

WEST PALM BEACH Václav Rubner není Američan z Vysočan, ale z Libně. Fotograf v penzi, skoro čtyřicet let života na Floridě. Teď má problém.

Vždycky v Americe volil – a jako emigrant zpoza železné opony vždy republikány. Ale teď neví. Trumpa? „Je ješitný a samolibý,“říká. Clintonovou? To je pro něj jako pro republikána ještě horší.

„Asi to nakonec přece jen bude Trump,“říká. Pak se ale zamyslí a dodá: „A možná ani volit nepůjdu.“Bylo by to poprvé.

Není to jediná věc, která se na Floridě změnila.

Když se pohybujete mezi Miami a West Palm Beach, vidíte stále stejný Slunečný stát. Pláže, bílé hotely a rezidenční domy. Palmy a zeleň golfových hřišť. Klid, plavky, pohoda.

Ale pod touto plakátovou idylou se dějí věci, které mohou rozhodnout volby v celé Americe. Všechno je tu jinak než dřív. Clintonová, nebo Trump? Tahle bitva se tady jmenuje důchodci versus Hispánci. Odehrává se zde jeden z hlavních střetů dnešních USA: stárnoucí bílá většina, která vybudovala silnou a bohatou Ameriku, zářivé město na kopci, jak říkával Ronald Reagan, se cítí být válcována mladými přistěhovalci a menšinami, které jejich světla přilákala. Mají pocit, že jim cizinci berou a mění jejich zemi.

Florida je zřejmě nafukovací. Za posledních deset let tady přibyli pěšáci obou stran. Milion Portoričanů a zhruba stejné množství penzistů. Čím víc jedeme na sever, tím víc je to vidět, protože Miami se vlastně ani nedá počítat: sotva člověk vystoupí z letadla, má pocit, že je v luxusní Latinské Americe. Měkká španělština, španělské nápisy. Paní v uniformě, které se ptám na cestu, má potíže s angličtinou.

Foto: Reuters

Klíčový stát Donald Trump při své kampani na Floridě. Stát na jihovýchodě USA je pro vítězství ve volbách jedním z klíčových.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.