Na jižní Moravě vyrostou nové lázně. Počítají s čínskou pomocí

MF DNES - - EKONOMIKA - Jana Ustohalová redaktorka MF DNES

BRNO Jihomoravský kraj plánuje ve spolupráci se zahraničními investory postavit nové lázně. Komplex by měl vyrůst u Pasohlávek na 20 hektarech u břehu nádrže Nové mlýny.

Už v červnu ohlásil velkou investici odcházející hejtman Michal Hašek (ČSSD), který podepsal smlouvu na dvě miliardy korun na návštěvě v Číně.

„S výstavbou se počítá v letech 2018 až 2019. Do čtyř let tak na jižní Moravě vznikne unikátní rekreační středisko s kapacitou až 2 000 hostů. Navíc přinese minimálně 500 nových pracovních míst, při nejoptimističtější variantě až 700 míst,“zdůraznil tehdy Hašek.

Na výstavbě nových lázní, kde bude unikátní sirnatá voda léčit především pohybové ústrojí, se mají společně podílet krajská akciová společnost Thermal Pasohlávky a společnost Risesun, kterou pověřila realizací vláda čínské provincie Che-pej – ta je partnerskou provincií Jihomoravského kraje. Jak se však po volbách ukazuje, nové lázně nebudou zřejmě tak rychle, jak plánoval Hašek.

Nové vedení kraje v čele s Bohumilem Šimkem (ANO) počítá zpočátku spíše se střízlivější variantou léčebného a rehabilitačního ústavu pro menší počet klientů, který by mohl provozovat i kraj. Podle viceprezidenta Evropského svazu lázní Martina Plachého je takový postup v Česku méně častý, ale ne neobvyklý.

„V některých zemích západní Evropy je to dokonce mnohem častější model,“uvedl Plachý. Na plánované pavilony čínské medicíny, hotely s asijskými restauracemi či zástupy čínských turistů si však jižní Morava zřejmě ještě počká. „Pokud se prokáže, že je projekt rehabilitačního ústavu životaschopný, může se připojit čínská strana,“dodal nastupující hejtman Šimek.

Foto: archiv

Čínské Pasohlávky Tak by měly vypadat lázně s čínskou finanční injekcí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.