Cizím autem stále častěji

Carsharing táhne. Od začátku roku sdílí vozy takřka dvakrát více Pražanů. I kvůli zónám

MF DNES - - PRAHA - Jakub Heller redaktor MF DNES

Koupě vlastního auta je v Praze hořkosladká zkušenost. Flexibilitu a užitečný zavazadlový prostor, které vozy poskytují, totiž v metropoli nevyhnutelně doplňují časté kolony a problémy s parkováním.

Tomu ostatně nepomáhá ani další rozšiřování zón placeného stání, které z obyvatel jedné městské části dělají hned v té vedlejší takřka cizince. Nemluvě o lidech, kteří v Praze žijí, ale nemají zde trvalé bydliště, a proto ani nárok na parkovací oprávnění.

Lidé se tak více zajímají o alternativní možnosti přepravy. Někdo chodí více pěšky, jiný jezdí na kole, většina častěji využívá MHD. Stále více Pražanů také přichází na chuť carsharingu. Službě, která umožňuje více řidičům sdílet jedno vozidlo. „Od ledna se počet našich klientů téměř zdvojnásobil,“říká Václav Zamrazil z největší pražské carsharingové firmy Car4way, která v metropoli provozuje 130 sdílených vozidel. Ještě na začátku roku přitom podle Zamrazila jezdilo auty společnosti přibližně dvanáct set lidí, dnes jich je přes dva tisíce. Více než polovina z nových zákazníků se navíc ke carsharingu připojila mezi srpnem a koncem října, tedy v období, kdy se v metropoli spustily parkovací zóny v Praze 5, 6 a 8.

Zvýšený zájem Pražanů potvrzuje i Michal Šimoník ze společnosti Autonapůl, s jejímž logem na dveřích jezdí v Praze dvacítka aut. „U nás se počet klientů zvedá také velmi rychle, avšak rovnoměrně v průběhu celého roku. Je ale pravda, že po zavedení nových zón se na službu mnohem více lidí vyptává,“říká.

Máme málo aut, koupíme nová

Nárůst klientů je tak velký, že firmám již nestačí stávající vozový park a musí jej rozšiřovat. Jsou si prý navíc takřka jisté, že se příští rok bude poptávka po jejich službách zvyšovat minimálně stejným tempem jako letos. „Ještě před rokem jsme v Praze měli aut padesát, do ledna však plánujeme jejich současný počet zvýšit na 260,“říká Zamrazil.

Přesto zatím Praha v dostupnosti sdílených vozů značně zaostává za velkými městy zemí západní Evropy a USA. V Římě, Paříži, San Francisku nebo v Mnichově si totiž v posledních několika letech získal carsharing na značné oblibě. Například v Berlíně již jezdí v ulicích dva tisíce sdílených vozidel a v celém Německu využívá carsharing více než milion lidí.

Vyplatí se svátečním jezdcům

Ukazuje se totiž, že sdílení aut může být výhodnější a pohodlnější alternativou k pořízení vlastního vozu, obzvláště ve velkých městech. Tedy jak pro koho. Zpravidla se uvádí, že se služba vyplatí zejména lidem, kteří autem ročně neujedou více než deset tisíc kilometrů. Veškeré náklady na pořízení auta, jeho provoz nebo například pojištění totiž hradí provozovatel služby. Klienti pak zaplatí pouze za ujeté kilometry a za dobu výpůjčky.

Pro příklad – vypůjčení Škody Citigo u společnosti Car4way na dobu tří hodin a ujetí třiceti kilometrů, tedy řekněme na větší nákup v obchodním středisku, vyjde na 294 korun. Stejná cesta s prostornější Škodou Rapid na 354 korun.

Sdílená auta jako lék na zóny

Carsharing ostatně podporuje i magistrát. Slibuje si od něj zejména více volných parkovacích míst v pražských ulicích. Jedno sdílené auto má totiž podle provozovatelů carsharingu potenciál nahradit zhruba deset aut v osobním vlastnictví. Problémem jsou ale paradoxně právě parkovací zóny. Pro sdílená auta totiž zatím platí stejná pravidla jako pro vozidla rezidentů. I to se však začíná měnit.

Zatímco doteď mohla mít sdílená auta parkovací kartu jen pro modré zóny jediné městské části, u nejnovějších zón v Praze 5, 6 a 8 je tomu již jinak. „Auta vypůjčená v jakékoliv z těchto městských částí je možné zaparkovat i za barevnými čárami v dalších dvou lokalitách,“vysvětluje Zamrazil. Magistrát totiž spustil ve spolupráci s Asociací českého carsharingu pilotní projekt, pomocí kterého se snaží získat data o tom, jak se řidiči sdílených aut v pražských ulicích chovají. „Cílem není zaplnit město vozidly carsharingu, ale stanovit pravidla pro fungování carsharingu v zónách placeného stání,“říká tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Postupně by se měl pilotní projekt rozšířit na celou Prahu. Nestane se tak ale zřejmě dříve než v roce 2018, kdy dojde ke sjednocení nového parkovacího systému s tím, který již delší dobu funguje v Praze 1,2, 3 a 7.

Přístup magistrátu ke carsharingu si chválí i dopravní experti. Například podle Petra Moose z ČVUT je podpora jakéhokoliv logistického systému, který ušetří počet vozidel v centru města, velice dobrý trend. „Když totiž po ránu jezdí do práce jeden člověk v jednom autě, je to velice nehospodárné z mnoha různých důvodů. Zejména z těch prostorových,“vysvětluje. Ač podle něj sice není carsharing něčím, co by samo o sobě dopravu v Praze spasilo, jeho podpora ze strany města je rozhodně namístě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.