„Herman by měl skončit“

MF DNES - - Z DOMOVA -

Kvůli dalajlámovi chce prezident výměnu na ministerstvu kultury

Jen co premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že někteří ministři za ČSSD opustí vládu, do hry se vložil prezident Miloš Zeman.

Uvedl, že na ministerském křesle by měl skončit lidovecký ministr Daniel Herman, s nímž se prezidentův úřad dostal do sporu kvůli jeho setkání s dalajlámou. Zeman Parlamentním listům řekl, že Herman poškodil zájmy České republiky, a nevyloučil, že toto téma otevře na schůzce s premiérem.

Sobotka sice vyzval i své koaliční partnery, že mohou zvážit změny i na svých ministerstvech, ale šéf hnutí ANO Andrej Babiš i předseda lidovců Pavel Bělobrádek to odmítli.

Jak se Zeman zachová v případě změn na vládních postech ČSSD, zatím není jasné, prezident nechce do schůzky se Sobotkou výměnu ministrů příliš komentovat.

I přesto se však pustil do hodnocení ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. „Prakticky neudělal nic, takže ani není za co ho kritizovat. Ale možná že ho můžeme kritizovat právě za to, že neudělal nic,“řekl Parlamentním listům Zeman.

Právě Dienstbier je nejčastěji uváděn, že by jej premiér mohl vyměnit. Spekuluje se však i o dalších třech jménech ministrů.

Sobotka se rozhodl pro razantní změny v době, kdy ČSSD prudce padají preference. V posledním průzkumu agentury TNS Aisa pro Českou televizi se sociální demokraté pohybují kolem patnácti procent, hnutí ANO má 34 procent. (ap)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.