Zbrojní průkaz si nově pořídilo šest tisíc Čechů

MF DNES - - Z DOMOVA -

Elitní instruktor, bývalý policejní důstojník Pavel Černý, si myslí, že se proti teroristům, šíleným střelcům nebo sebevražedným atentátníkům lidé musí bránit sami, a to zbraněmi. „Je naivní si myslet, že v době přibývajících teroristických útoků zastaví útočníky řadoví nebo i elitní policisté ze speciálních jednotek. Policie totiž vždy přichází pozdě. Není to tím, že by byla špatná, nevycvičená nebo nevybavená, ale dnes je situace, kdy by musel stát policista každých pět metrů. A to není reálné,“řekl přednedávnem MF DNES Černý. Podle něj je snaha omezit počty zbraní v držení veřejnosti nesmyslná. Postoj někdejšího policejního důstojníka sice zní poněkud extrémně, nicméně stejný argument vyslovují i čerství zájemci o zbrojní průkazy a instruktoři. „Lidé nejsou hloupí, vnímají to, že se bezpečnostní situace ve světě i v našem nejbližším okolí prudce zhoršila. Bojí se a chtějí se připravit na nejhorší,“potvrzuje zkušební komisař Milan Veselý.

Zatímco ještě přednedávnem se zájemci rekrutovali z řad fanoušků sportovní střelby, sběratelů či myslivců, dnes naprostá většina uchazečů usiluje o zbrojní průkaz skupiny E, tedy pro ochranu života, zdraví a majetku. Navíc chodí výrazně více žen, než tomu bylo dříve. Například v Jihočeské střelecké škole dnes tvoří zhruba třetinu. Dříve byla ve skupině patnácti lidí třeba jen jedna.

Vojenský analytik Lukáš Dyčka se domnívá, že civilisté by se měli na bezpečnosti podílet spíše tím, že budou tlačit na politiky, aby zvýšili rozpočet bezpečnostních složek. „Nemyslím si, že je správné, aby si lidé domů kupovali zbraň, protože tím ničemu nepomohou,“dodává.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.