Druhy nebezpečí Na co se chystá Česko

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Pokorný reportér MF DNEs

Německo občanům doporučilo, aby se předzásobili na deset dní krize, kdy zůstanou sami. Česko je uklidňuje, že takových deset dní nikdy nenastane.

V sobotu MF DNES publikovala reportáž, ve které redaktorka zkoušela „přežít“týden na nouzové stravě, která se v Německu prodává. Výsledný verdikt byl, že s tímto krizovým balíčkem by si česká rodina vystačila jen stěží.

Politici po Češích zatím nechtějí, aby se připravovali, že budou doma „bivakovat“bez vody, tepla a elektřiny deset dní. Odhady nicméně připouštějí, že by stav nouze mohl u nás trvat dva až tři dny. Jak by tedy pomohla česká vláda? Česko sází na evakuaci, kterou si vyzkoušelo už několikrát při povodních, a proto hasiči od lidí chtějí, aby si uměli připravit evakuační zavazadlo, i když ho nemusí mít sbalené permanentně ve skříni. Spíš jde o to, připravit si ho, když je riziko větší.

Mělo by v něm být jídlo a pití, cennosti, doklady, oblečení, léky, hygienické potřeby a věci pro rozptýlení (karty, kniha...).

V českých krizových plánech je 22 druhů „nebezpečí“. Na přípravě plánů se podílejí kromě hasičů i jednotlivé kraje a z oněch 22 možných scénářů si vybírají ty, které se jich týkají (Karlovarský kraj třeba nemusí cvičit únik radiace, protože jsou od něj jaderné elektrárny daleko). Dál je na krizovém seznamu například zhroucení měny, vichřice či epidemie.

„Například kolem jaderných elektráren je zóna o poloměru více než deset kilometrů, na kterou se zaměřujeme více. Obdobně se postupuje u velkých chemiček. Tam víme o každé domácnosti. Lidé tam dostávají pravidelně letáky do schránek, a proto vědí, co mají dělat,“vysvětluje Daniel Miklós z Hasičského záchranného sboru.

Hasiči: Deset dní bez pomoci

tři druhy povodní

Dokonce jsou v plánech tři druhy povodní – povodeň z rozvodněné řeky, přívalová povodeň způsobená deštěm a ● Sucho, přívalová povodeň, vydatné srážky, povodeň, epidemie,

epizootie (epidemie u zvířat), informační a technologické ohrožení, zhroucení měny, terorismus, migrační vlna,

únik radiace, narušení dodávek ropy, únik nebezpečné chemikálie,

a plynu, narušení dodávek potravin velkého rozsahu, zvláštní povodeň.

nedostatečnou kapacitou kanalizace a do třetice takzvaná zvláštní povodeň, což je vlastně technická havárie, například protržení přehrady. Před lety média informovala o kauze, kdy lidé kolem Temelína dostali jodové tablety a najednou se všichni ptali, co to znamená, jestli se stát obává jaderné havárie. Ne, i to je součást prevence. Vlastní příprava na krizové situace pak funguje skrze už teď uzavřené smlouvy. Například obchodní řetězce mají povinnost v době nějakého výpadku dodat státu potraviny ze svých skladů.

V roce 2013 vydali hasiči už v pořadí třetí „Koncepci ochrany obyvatelstva“s výhledem až do roku 2030. I když je to dokument velmi teoretický, obsahuje několik konkrétních námětů. Stát by měl víc chránit před teroristy takzvané „měkké cíle“jako stadiony a obchodní centra a víc komunikovat s jejich majiteli. Počítá se třeba také se zvláštní tísňovou komunikací se zdravotně postiženými.

Přesto je i v Česku poměrně dost lidí, kteří se jistí sami. Třeba časopis Reflex před několika lety přinesl reportáž o nejmenovaném bohatém podnikateli, který sice jezdí v porsche, ale na jihu Čech buduje statek, který by byl soběstačný v době krize se stádem koz či vlastní výrobou elektrické energie.

nebudete. Jak je tedy připraven stát?

Foto: David Neff, MAFRA

Ve stavu nouze Redaktorka Ivana Zábranská si vyzkoušela týden přežít na německém nouzovém balíčku. Bez elektřiny a nákupů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.