Trefa

MF DNES - - NÁZORY -

Sjezd vládní bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU), který se uskutečnil o víkendu v Mnichově, se očekával s napětím. Ve straně samé to dlouho vře, padají jí preference a hrozí jí, že ztratí své výsadní postavení. Především je však CSU už přes rok na kordy se svou velkou federální sestrou, CDU kancléřky Angely Merkelové.

Ta na sjezd – poprvé za šestnáct let, co stojí v čele křesťanských demokratů – vůbec nepřijela. Klidný průběh sněmu však ukázal, že šéf CSU a bavorský premiér Horst Seehofer má všechno pevně v rukou.

Neúčast Merkelové nebyla projevem uraženosti (ať už z jedné, či druhé strany), ale domluveným taktickým tahem, jímž Seehofer zabránil vzedmutí emocí a prakticky vyřadil z témat na sjezdu migrační krizi i otázku příští kandidatury Angely Merkelové.

Ve svém bezmála dvouhodinovém projevu označil za hlavní nebezpečí rýsující se levicovou většinu a možnost rudo-rudo-zelené koalice. Přímé podpoře kancléřky se vyhnul, ale jasně prohlásil: „Když prohrajeme spolkové volby v roce 2017, prohrajeme i Bavorsko v roce 2018.“Ani stopy po někdejších ohlášeních, že odchází do penze a v roce 2018 už nebude kandidovat.

Bavorský ministr financí a hlavní adept na Seehoferův trůn Markus Söder, který razí tvrdou stranickou linii – proti Berlínu i proti Bruselu – nedostal na sněmu prakticky žádný prostor. Byl ostatně jediným ministrem bavorské vlády, kterého premiér ve svém pochvalném výčtu nejmenoval.

Rebelie končí

Seehoferův kolega Markus Blume se vymezil vůči Alternativě pro Německo, jež dlouhodobě CSU ubírá hlasy: „Nepotřebujeme žádnou alternativu, protože máme silnou CSU v silné Unii.“To je jednoznačné poselství – rebelie končí, jsme si s CDU souzeni.

Straničtí disidenti sice navrhovali usnesení, které by poslance CSU nezavazovalo hlasovat pro Merkelovou v příštích kancléřských volbách, bylo však jednoznačně odmítnuto. Zato byl schválen nový programový dokument, nazvaný příznačně „Die Ordnung“(Řád, ale i Pořádek), který má posílit konzervativní profil partaje.

CSU se vymezuje proti politickému islámu a proti Turecku, ale totéž dělá celá německá vláda včetně levicového ministra zahraničí a možného kandidáta na prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Nevymezuje se naopak proti CDU, protože se blíží volby.

A zatímco CDU by ztráta Bavorska musela notně mrzet, ale přežila by bez něj – možná i ve federální vládě, CSU si nemůže dovolit odtrhnout se. Celostátní strukturu si nevybuduje a i dominantní postavení v Bavorsku znamená na federální úrovni pouze postavení malé, zhruba osmiprocentní strany.

Divoké fantazírování o spojenectví s Alternativou pro Německo nemělo reálný základ, koneckonců CSU je pořád zejména konzervativní strana, v níž se některé věci, zásady a postoje nemění.

A navíc – odpadlíky nemají rádi, třeba jako v Bavorsku silnou regionální stranu Freie Wähler (obdobu českých Starostů), k níž se přidala někdejší hvězda CSU Gabriele

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.