Zemřel básník Jaroslav Holoubek

MF DNES - - KULTURA - Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Už když text Philipa Rotha četla poprvé, říkala si v duchu – Tohle bych chtěla natočit, v tak útlé knížce je úplně všechno! Dlouho jí vrtalo hlavou, zda se vůbec může český filmař dostat k látce nositele Pulitzerovy ceny, až se šla zeptat do agentury Dilia. A její šéf Jiří Srstka jí řekl – Za pokus nic nedáme, napíšeme jeho agentovi.

Děkovat netřeba

„Za měsíc přišla odpověď, že si pan Roth přeje, abych mu poslala svou představu o adaptaci. Pak si přál vidět moje filmy. A do třetice dorazil dopis – Pan Roth vás očekává toho a toho dne ve 14 hodin ve svém domě v Connecticutu,“líčí Irena Pavlásková směs nadšení i trémy. Vždyť měla stanout před dlouholetým favoritem Nobelovy ceny za literaturu, autorem slavných děl Portnoyův komplex, Lidská skvrna či Americká idyla, jejíž přepis natočil slavný herec Ewan MacGregor.

Jak přijal Roth režisérku z Česka? „Ptal se úplně na všechno: jestli mě Ve věku 70 let zemřel na následky těžkého zranění básník, prozaik, novinář a pedagog Jaroslav Holoubek. Jeho literární začátky v 60. letech byly spojeny s brněnským Hostem do domu a pražskou básnickou skupinou sdruženou kolem časopisu Divoké víno. Vydal třináct sbírek poezie; poslední nesla název Veselý hřbitov. (kul)

Foto: Misha Džurná, MAFRA

Nečekaný úlovek Režisérka Irena Pavlásková natočí film podle knihy světoznámého spisovatele Philipa Rotha.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.