Bojím se, že kvůli reformě odejdou další detektivové

MF DNES - - ROZHOVOR -

Nedávná reforma rozkolísala policii, a proto by nyní nebylo dobré dělat změny ve státním zastupitelství, říká nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Vyšetřovací komise má teď poměrně široký záběr, aspoň podle toho, co mohu mediálně sledovat. Počkám si na její výsledek. Co se týče státního zastupitelství – to musí vystupovat takovým způsobem, aby tu důvěru mělo a aby si ji nezpochybnilo, to je jednoduché.

Jenže jedna z věcí, kvůli kterým je státní zastupitelství kritizováno, je, že dopředu ohlásilo výslech policejního prezidenta a jeho náměstka v souvislosti s reorganizací policie. Vy jste kvůli tomu na svého kolegu Pavla Komára podal kárnou žalobu. Proč jste se tak rozhodl?

Jméno vám potvrzovat nebudu. Jde o pracovníka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Proč jsem podal kárnou žalobu? Přípravné trestní řízení je neveřejné. Existuje jen jedna výjimka, pokud by převážil veřejný zájem, pak můžeme osobu konkretizovat. Kárnou žalobu jsem podal, aby proběhl spravedlivý proces a abychom zjistili, co to je veřejný zájem. V tomto směru jsme se s dotyčným kolegou neshodli. On říkal, že tam veřejný zájem vidí. Já ho tam naopak neshledávám, a to i s ohledem na okolnosti, za jakých vše proběhlo. Za takové situace by bylo nefér udělit výtku, protože tím bych kolegu zkrátil v právu na spravedlivý proces.

Takže ani vy si tím nejste stoprocentně jist a je to takové osahávání si terénu?

Máme zde příležitost, aby nám soud určil, co to je veřejný zájem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.