Sabotáž v továrně na léky

Dělník se mstil Zentivě, vyměňoval tabletky

MF DNES - - FRONT PAGE - Artur Janoušek reportér MF DNES

Za obřím skandálem s výměnou léků v krabičkách, který vypukl v září a po němž farmaceutická firma Zentiva začala stahovat od pacientů 110 tisíc balení léků, s největší pravděpodobností stojí bývalý zaměstnanec. Podle zjištění MF DNES se chtěl pomstít firmě za to, že dostal výpověď. Lékařům se již ozvala stovka pacientů, kteří tvrdí, že se jim po lécích udělalo špatně.

„Na základě našeho interního vyšetřování jsme vyloučili chybu výrobního procesu, policie proto nyní vyšetřuje možnost úmyslného lidského zavinění,“sdělil mluvčí Zentivy Filip Hrubý.

Obecné ohrožení, říká policie

Případ vyšetřují policisté v Praze 4, zatím ho nechtějí komentovat.

„Vzhledem k tomu, že vyšetřování je teprve v přípravné fázi, nechceme sdělovat žádné informace, aby nedošlo ke zmaření případu,“řekl pražský policejní mluvčí Jan Daněk. Dodal však důležitou větu: „Případ vyšetřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení.“Právě tento paragraf přichází v úvahu, když někdo ohrozí zdraví lidí.

Další informace o pravděpodobném pachateli nechtěl mluvčí Zentivy Hrubý sdělit. Několik lidí ze Zentivy, kteří jsou obeznámeni s vyšetřováním, však MF DNES sdělilo, že podezřelým je jejich bývalý kolega. Prý vyměnil léky schválně, aby se pomstil za to, že mu firma dala výpověď.

Zástupci Zentivy od počátku mluvili o „selhání lidského faktoru“a odmítali, že by záměna léků byla způsobena nedopatřením při výrobě. „Naše balicí linky jsou vybaveny speciálním kamerovým systémem, který sleduje celý proces balení a detekuje specifickou velikost, tvar a barvu tablet, čímž zabraňuje záměně tablet přímo v blistrech (platech),“řekl Hrubý.

Nyní podle něj firma kontrolu ještě zpřísnila. „V souvislosti se stahováním léčivých přípravků jsme okamžitě po jeho zahájení zpřísnili a zvýšili počet pravidelných vnitřních inspekcí zaměřených na dodržování správných výrobních postupů,“dodal Hrubý.

Jenže záměrná sabotáž zaměstnance je možná ještě horší. Jak je možné jednoduše napáchat takovou škodu, aniž by si toho ve firmě kdokoli všiml? „To nemůžu komentovat,“řekl Hrubý. Jiní lidé ze Zentivy však anonymně omlouvali systém tím, že ani nejdokonalejší kontrola nemůže být imunní proti zvůli člověka.

Stačila jedna směna

Skandál vypukl začátkem září, když dva distributoři v Polsku rozbalili balíky s léky z pražské továrny Zentivy. Místo tablet Atram k léčbě vysokého krevního tlaku nalezli v krabičce platíčka Neurolu, jímž se léčí úzkost a panické poruchy.

Zentiva začala 5. září stahovat z trhu celkem 14 šarží 8 přípravků, zhruba polovinu od pacientů, polovinu ze zdravotnických zařízení. Byly to léky vyrobené na jedné lince při jedné směně podezřelého zaměstnance.

V Česku se na trh dostalo 110 tisíc balení, další desítky tisíc zamířily na Slovensko, do Polska, Maďarska a Litvy.

Státní ústav pro kontrolu léčiv ihned varoval, že záměna by mohla poškodit zdraví lidí. „Pokud pacient v důsledku záměny léčivého přípravku za jiný například neužije svoji pravidelnou dávku léku, může dojít k narušení léčebného režimu. V případě užití jiného léku může dojít až k poškození zdraví,“vydal SÚKL na svém webu.

Zentiva začala léky okamžitě stahovat. Lidé je nosili do lékáren, kde za ně dostávali nové. A ihned také začali hlásit, že se jim po lécích udělalo špatně. Uvádějí nevolnost, kožní vyrážky, ospalost a třes. Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeňka Blahuty je velmi obtížné určit, zda to bylo skutečně užitím jiného léku.

Existuje podezření, že zaměstnanec mohl nejen vyměnit celá plata léků v krabičkách, ale i vyměňovat jednotlivé tablety v platech. Státní ústav pro kontrolu léčiv proto laboratorně analyzuje i jejich složení. Zatím nenašli žádný případ, kdy by složení neodpovídalo tomu, co udává výrobce.

Mezitím Zentiva ukončila stahování léčiv od pacientů, všechny tablety nedostala, protože někteří lidé je nevrátili. V nejbližších týdnech stáhne i léky od distributorů.

„Všechna stažená balení léků shromáždíme v našem distribučním centru v Dolních Měcholupech,“řekl mluvčí Zentivy Hrubý.

Zatím není jasné, kolik léků bylo zaměněno. Jisté jsou jen dva případy, které kauzu odstartovaly.

„Provádíme náhodnou kontrolu stažených léků a dosud jsme neidentifikovali žádný případ záměny léků v Česku. Až bude stahování všech balení ukončeno, provedeme kvalitativní analýzu stažených léků v souladu s postupem, který byl odsouhlasen se Státním ústavem pro kontrolu léčiv,“doplnil Hrubý.

Zentivu bude kauza stát miliony korun. Nejde jen o ztrátu samotných léků, firma musí platit i distribuci, logistiku a administrativní náklady lékáren.

„Předpokládáme, že náklady v Česku se budou pohybovat okolo deseti milionů korun,“uvedl Hrubý. Zda bude firma škodu vymáhat po pachateli, nechtěl mluvčí komentovat.

„Náklady v Česku se budou pohybovat okolo deseti milionů korun.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.