Horáčkova podrobná diagnóza

Lékařské zprávy Michala Horáčka odpovídají dobře živenému Čechovi jeho věku. Zdraví si udržíte, když skončíte s kouřením a prášky na spaní, vzkazují mu lékaři.

MF DNES - - FRONT PAGE - Iva Bezděková reportérka MF DNES

Podívejte se sami, v jaké jsem zdravotní kondici, vzkázal prezidentský kandidát Michal Horáček veřejnosti, když minulý týden zveřejnil své superpodrobné lékařské zprávy z posledních let. Inspiroval se tak zjevně Spojenými státy, kde uchazeči o Bílý dům informace o svém zdravotním stavu předkládají. Čeští voliči si na takové „obnažování“prezidentských kandidátů budou teprve zvykat.

Čtyřiašedesátiletý Horáček vychází z diagnóz, které ukázal, na svůj věk jako relativně zdravý muž. I přesto, že už čtyřicet let kouří dvacet cigaret denně, má nadváhu a v poslední době neusne bez prášků na spaní.

Vyšetření za šedesát tisíc

Jeho lékařská zpráva se od těch běžných liší hned na první pohled. Má čtyřicet stran a skví se na ní zlaté logo luxusní kliniky. Kompletní vyšetření, které tu prezidentský kandidát podstoupil, je určené především pro „přetížené manažery“a klient za něj zaplatí 59 tisíc korun.

Za to mu lékaři udělají komplexní screening důležitých orgánů. Srdce změří EKG a zátěžové vyšetření ergometrie. Dopplerovským ultrazvukem zjistí, v jaké kondici má člověk cévy a zda jim nehrozí trombóza. Řídnutí kostí odhalí měřením hustoty kostní hmoty. A ultrazvukem „projedou“všechny orgány v těle, ve kterých by se mohla objevit rakovina nebo zánět.

Zpráva o Horáčkově zdraví je velice podrobná. Dozvíte se z ní například, kde má pacient mateřská znaménka, jakou mají velikost, kde má v těle nějaké podezřelé útvary i spoustu čísel z laboratorních vyšetření. Ta až na drobné výjimky dopadla dobře.

Prášky na spaní ohrožují mozek

Žádné závažné onemocnění mu na pražské klinice zatím neodhalili. Pokud ale své hříchy nezmění, měl by počítat, že se vážné zdravotní komplikace dostavit mohou. „Jsou to všechno rizikové faktory cévních onemocnění – mozkových příhod, infarktu, ale také například vaskulární demence,“odpovídá na dotaz MF DNES lékařka Iva Holmerová, která se zaměřuje na problémy stárnutí.

Změnu životního stylu mu doporučují i jeho ošetřující lékaři: „Omezit kouření, v prvé fázi na pět cigaret denně, výhledově úplně skoncovat s kouřením,“upozorňují.

Starší lidé mají obecně se spánkem problémy a tato potíž se týká i Horáčka. „Hůře usíná, zvykl si na stilnox, užívá ho dlouhodobě. Pro lepší usínání doporučen psychowalkman místo hypnotik,“píše ve zprávě lékařka Tereza Gabryšová. Psychowalkman je přístroj, který světelnými záblesky a zvukovými šumy dokáže stimulovat mozek a tak ovlivňuje jeho chování. Člověk má přitom na uších sluchátka a na očích speciální brýle.

Ani geriatři prášky na spaní nemají rádi. „Hypnotika mimo jiné výrazně zvyšují riziko pádů. Zhoršují také paměť, pozornost a koncentraci. Pokud se připojí další rizikové faktory, mohou způsobit až delirium, tedy stavy zmatenosti, až halucinací,“upozorňuje Iva Holmerová.

Běžnou součástí lékařské prohlídky na specializované klinice jsou také psychotesty. „Psychický stav hodnotíme jako normální. Poruchy psychotického nebo neurotického typu, deprese, vaskulární a degenerativní onemocnění centrální nervové soustavy nejsou,“uvádí zpráva. Takové konstatování však podle některých doktorů neříká o člověku nic podstatného. „Michal Horáček pokračuje v zavedené tradici – zveřejnit pouze informace o stavu tělesném, který ale vůbec nevypovídá o charakterových vlastnostech, schopnosti spolupráce, soucitu, svědomí a společenské odpovědnosti,“konstatuje známý lékař celostní medicíny Jan Hnízdil.

Ten do širšího povědomí vstoupil před šesti lety výzvou, aby tehdejší prezident Václav Klaus podstoupil psychiatrické vyšetření poté, co odmítl podepsat Lisabonskou smlouvu o dalším sjednocování Evropské unie.

Hnízdil se také vyjádřil ke zdraví současného prezidenta. „Miloš Zeman je člověk těžce postižený, zdevastovaný svým sebezničujícím životním stylem.“

JFK lhal, Clinton a Trump tají

Zatímco čeští voliči berou Horáčkovu podrobnou zprávu o zdravotním stavu trochu jako bizarnost, Američani jsou na detailní informace o prezidentech zvyklí. Zdravotní stav prezidentského kandidáta považuje za důležitý 96 procent Američanů.

A historie ukazuje, že okolnosti spojené se zdravím kandidátů už párkrát promluvily do výsledků voleb. Američtí politologové tvrdí, že John F. Kennedy vyhrál volby v roce 1961 jen díky tomu, že o svém zdravotním stavu lhal. Zapřel totiž, že má vážnou nemoc kůry nadledvinek. JFK trpěl také Crohnovou nemocí i úpornými záněty močového měchýře.

Své zkušenosti má s tímto problémem i Bill Clinton, jehož popularita utrpěla poté, co odmítl lékařské zprávy zveřejnit. Stejně postupoval také současný kandidát Donald Trump, který na rozdíl od Hillary Clintonové nenechal voliče nahlédnout do svých lékařských záznamů.

Čtyřiašedesátiletý Horáček je na svůj věk relativně zdravý muž. A to přesto, že už čtyřicet let kouří dvacet cigaret denně, má nadváhu a neusne bez prášků.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.