Poslance by Trump neurazil

Češi podporují podle průzkumů Clintonovou, ve Sněmovně by byly americké volby vyrovnanější

MF DNES - - Z DOMOVA - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Američané volí mezi mrtvicí a infarktem. , Robin Böhnisch ČSSD

Už dnes Američané volí svého příštího prezidenta a dostupné průzkumy ukazují, že Češi by jednoznačně upřednostnili Hillary Clintonovou. Naopak jejich političtí zástupci zdaleka tak jasno nemají.

Vyplývá to z vyjádření 56 poslanců, kteří odpověděli na dotaz MF DNES: Komu byste v amerických volbách dali svůj hlas?

Poslední průzkum agentury CVVM ukazuje, že Clintonovou by volilo skoro třikrát víc Čechů než Trumpa – jejich skóre bylo 39 ku 14 procentům – a další by nevolili. Mezi poslanci byla podpora Clintonové ve srovnání s průzkumem o čtyři procenta nižší, zatímco Donald Trump si o devět procent polepšil.

Komunisté doprava

K podpoře Trumpa se hlásí například Tomio Okamura i jeho exkolegové z Úsvitu, překvapivě jsou však republikánskému kandidátovi více nakloněni také komunisté. Ti se však většinou vyjadřují tak, že si mezi oběma kandidáty neumějí vybrat, přičemž neopomenou připomenout, že oba jsou tak špatní, že Američané jsou ztraceni.

„Kdybych se musel rozhodnout mezi špatnou a ještě horší volbou, byl bych pro tu špatnou,“vysvětluje například Zdeněk Ondráček, proč by volil Trumpa. Že by jeho favoritkou byla Clintonová, neodpověděl z komunistů vůbec nikdo.

Ta naopak boduje u zástupců ČSSD a TOP 09. Podpořilo ji celkem deset poslanců nejsilnější sněmovní strany a v její prospěch se vyjádřili třeba ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, předseda Sněmovny Jan Hamáček a už v minulosti také premiér Bohuslav Sobotka.

„Zaprvé je mi bližší její ekonomický program, zadruhé představuje základní kontinuitu s dosavadní zahraniční politikou USA,“vyjmenovává poslanec Jan Birke důvody, proč je jeho favoritkou. Další k nim často přidávají její zkušenosti a fakt, že je žena. V poslaneckém klubu ANO je počet podporovatelů obou kandidátů vyrovnaný. Jejich odpovědi navíc docela dobře ukazují, jaké názorové rozdíly mezi nimi panují. Například Jiří Zlatuška by totiž volil Clintonovou kvůli Trumpově náklonnosti k prezidentu Putinovi. Jeho kolega Bohuslav Chalupa by naopak Trumpa volil kvůli jeho realističtějšímu a diplomatičtějšímu přístupu k mezinárodní politice.

Shodneme se, že si nevybereme

To předseda hnutí ANO Andrej Babiš by volil Michaela Bloomberga, amerického miliardáře, který však nekandiduje. Podobnou „volbu“ostatně deklaroval také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Rozhodl by se totiž prý pro Ronalda Reagana, od jehož úmrtí letos v létě uplynulo dvanáct let.

Podobně jako oba místopředsedové vlády mají problémy s výběrem vhodného kandidáta také další čeští poslanci. Komentáře, které na jejich adresu uvádějí, by jim navíc do očí asi většina z nich neřekla. „Američané volí mezi mrtvicí a infarktem,“zdůvodnil například Robin Böhnisch (ČSSD), proč se neumí rozhodnout.

A kandidáty nešetří ani další poslanci. Třeba sociální demokrat Roman Váňa se shodne s Rostislavem Vyzulou, poslancem hnutí ANO, na tom, že Američané jsou v pasti. A dalšího poslance hnutí ANO Romana Kubíčka prý stejně jako Františka Váchu z TOP 09 překvapilo, že taková země, jako je Amerika, vyprodukovala tak špatné kandidáty.

Mnozí z TOP 09 či ODS si se svou „volbou“nevědí rady zase proto, že nechtějí volit demokraty. Většinou jsou pro ně prý příliš liberální – zatímco republikán Trump příliš kontroverzní. – s přispěním Alžběty Šimkové

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.