Zemřel právník, jenž vysoudil na ČSSD stamiliony

MF DNES - - Z DOMOVA - Adéla Paclíková reportérka MF DNES

Bývalý advokát Zdeněk Altner, který letos na jaře nečekaně vysoudil na ČSSD přes tři sta milionů korun, včera zemřel.

Posledních šestnáct let strávil sporem se sociální demokracií. Domáhal se odměny za to, že straně získal její sídlo Lidový dům – zatímco ČSSD tvrdila, že na vysokou odměnu nemá nárok.

Spor se vlekl. Rozhodnutí jednoho soudu střídalo další. A z původního klienta se nakonec stal Altnerův hlavní „nepřítel“. Altner, kterého mezitím vyloučili z advokátní komory, byl přesvědčen, že ČSSD se ho snaží zničit, a tak sám často útočil – jednou se domáhal uvalení konkurzu na ČSSD, jindy požadoval rovnou pozastavení její činnosti. Konečného verdiktu v největším případu svého života se však už nedočkal.

Letos na jaře soud sice pravomocně rozhodl, že ČSSD má advokátovi zaplatit odměnu včetně vysokého penále z prodlení – tedy přes tři sta milionů korun, ale ČSSD odmítla peníze vyplatit. Dovolala se k Nejvyššímu soudu, na jehož rozhodnutí se nyní čeká.

Mám nádor, omlouval se ze soudů

Altner byl dlouhodobě nemocný. Právě kvůli tomu odmítal tvrzení ČSSD, že soudy záměrně protahoval, aby získal co nejvyšší penále.

„Konkrétně od října 2012 ČSSD věděla, že mi bylo diagnostikováno ohrožení života nádorem na ledvině. Je naprosto nesmyslná představa, že kvůli 0,3 procenta smluvní pokuty jsem riskoval, že zemřu dříve, než soud rozhodne,“napsal letos v dubnu Altner v reakci na dotazy MF DNES.

S odvoláním na své zdraví se v poslední době omlouval i ze soudních líčení, ve kterých figuroval jako obžalovaný. Policie jej totiž stíhala za zpronevěru osmi set tisíc korun.

Předtím byl několik měsíců ve vazbě na Slovensku a v Německu. Altner tvrdil, že se ho tak někdo snaží zdiskreditovat. Vzhledem k jeho úmrtí trestní stíhání za zpronevěru nyní zastaví.

Kdo získá pohledávku za ČSSD?

Altnerův stamilionový nárok včetně jeho dluhů nyní přejde na dědice. „Zprávu o úmrtí jsem dostal dnes dopoledne od Altnerovy rodiny. Nárok přejde na dědice, bude předmětem dědického řízení,“řekl advokát Václav Veselý. Jak dědicové s pohledávkou naloží, se teprve ukáže.

Už v minulosti se však o ni hlásili zájemci, jak v uplynulých měsících potvrdili MF DNES lidé z Altnerova okolí. Jenže Altner o jejím odprodeji nechtěl nic slyšet, přestože sám měl velké dluhy.

Poslední nabídku odmítl před pár měsíci – když o pohledávku projevil zájem finančník Pavol Krúpa. Za její odkup nabízel padesát pět milionů korun. Serveru Seznam.cz teď Krúpa přiznal, že se snaží využít Altnerových dluhů a skupuje pohledávky, které měl zaplatit.

Altner byl počátkem devadesátých let správcem konkurzní podstaty v podniku Osan. Právě z jeho zdejšího kontroverzního působení pochází pětimilionový dluh, který nedávno odkoupila ČSSD a vede proti Altnerovi exekuci.

K zastupování ČSSD ve sporu o Lidový dům se Altner dostal přes Iva Svobodu, bývalého místopředsedu ČSSD. S ním a s Barborou Snopkovou se Altner přátelil. Tehdy prý advokáti nejevili zájem ČSSD zastupovat, a proto se prý obrátili na Altnera.

Smlouvu, která počítala i s vysokou pokutou za případné nezaplacení ze strany ČSSD, uzavřel Altner s tehdejším předsedou ČSSD Milošem Zemanem.

Foto: MAFRA

Zdeněk Altner

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.