MSTA NA PACIENTECH

Záměna léků, s největší pravděpodobností pomsta propuštěného dělníka, bude stát firmu Zentiva miliony. 101 pacientů mělo potíže. Úřad pro kontrolu léčiv Zentivu důkladně prověřuje.

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek reportér MF DNES

Přesně 101 pacientů se do včerejšího dne ozvalo lékařům s podezřením, že jejich léky neměly takové účinky, jaké by měly mít nebo jaké měly dřív. Jde o lidi, kteří užívají některý z přípravků, jež farmaceutická firma Zentiva od začátku září stahuje kvůli obrovskému skandálu. Jeden z bývalých dělníků Zentivy je podezřelý, že schválně vyměnil léky nejméně ve dvou krabičkách.

Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv nyní zkoumají, zda mezi lidmi nejsou další. Podle ředitele Zdeňka Blahuty přijímají stížnosti pacientů, kontrolují plata v krabičkách, ale i složení tablet.

Na jaké potíže si pacienti stěžují nejčastěji?

Hlásí kožní vyrážky nebo nespecifické pocity nevolnosti, které by teoreticky mohly být způsobeny užitím jiné, zaměněné tablety, ale důvody pro takovéto potíže mohou být i jiné. Bylo hlášeno také několik případů ospalosti, třesu, změn v krevním tlaku a podobně, což jsou potíže, které mohou mít mnoho různých důvodů, nelze však vyloučit ani chybné užití například léčivého přípravku Neurol, Oxazepam či Atram.

Kterého léku se týkalo nejvíc oznámení?

Prednisonu a jeho údajné nedostatečné účinnosti. Ta však může být způsobena zhoršováním základního onemocnění z mnoha nejrůznějších důvodů.

Celá kauza vypukla poté, co distributoři v Polsku objevili dvě krabičky, v nichž místo přípravku Atram k léčbě vysokého krevního tlaku byla platíčka Neurolu, jímž se léčí úzkost. Co by se mohlo stát, kdyby pacient vyměněné léky užil?

Není možné obecně odpovědět, jelikož vždy bude záviset na řadě faktorů, jakými jsou například konkrétní onemocnění pacienta, další léky, které pacient užívá, doba užívání zaměněného léku a tak dále. Pouze ojedinělá záměna jednotlivé tablety by pak nejspíše nevyvolala závažné zhoršení stavu pacienta. Podle údajů, které společnost Zentiva dosud poskytla, je velice nepravděpodobné, že pokud by měl pacient k dispozici balení reálně dotčené závadou v jakosti, byl by obsah celého balení jiný než deklarovaný.

Ale přesně to se stalo: obsah celého balení objeveného v Polsku byl jiný, než stálo na krabičce.

To ano, ale lidé se většinou hned obrátí na lékaře, když mají pocit, že jejich lék má jiný účinek než obvykle. My pak laboratorně analyzujeme jeho složení. To jsme dělali vždycky.

Už jste řekl, že se na vás pacienti obracejí se stížnostmi na léky. Dávají vám je také k analýze?

Ano, průběžně provádíme analýzy léčivých přípravků z dotčených šarží získaných od pacientů.

S jakým výsledkem?

Máme k dispozici výsledky analýz několika vzorků, kdy laboratorní analýzou zjištěný obsah odpovídal deklarovanému obsahu. Další analýzy získaných vzorků stále probíhají.

A co záměny platíček v krabičkách nebo jednotlivých tablet v blistrech?

Ani na to jsme zatím nenarazili.

V Zentivě jste v září provedli inspekci. Bylo to krátce po vypuknutí skandálu se záměnou léků. Jak inspekce dopadla?

Neohlášenou inspekci jsme v Zentivě provedli 12. září a doposud nebyla ukončena. Je pravděpodobné, že celé vyšetřování si vyžádá poměrně dlouhou dobu. Nelze proto předvídat, s jakým výsledkem bude vyšetřování ukončeno, a nelze se tedy ani blíže vyjadřovat k jeho průběhu či k případným závěrům.

Stažené léky se shromažďují v distribučním centru Zentivy, kde budou zkontrolovány. Co s nimi bude pak? Mohou se vrátit na trh?

Obecně je možné říci, že léčivý přípravek stažený od pacientů již není možné opětovně umístit na trh.

„Pacienti hlásí kožní vyrážky nebo nespecifikované pocity nevolnosti.“Zdeněk Blahuta, šéf SÚKL

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.