Předstírali výbuch plynu kvůli pojistce. Sutiny je zabily

MF DNES - - Z DOMOVA - — Josef Gabzdyl

Nejprve to vypadalo jako poměrně běžné neštěstí bez tragických následků, ale nakonec se z případu vyklubala záhada dvou mrtvých těl. Navíc s mezinárodním přesahem.

V lednu 2015 vilou někdejšího kloboučnického továrníka v Šenově u Nového Jičína otřásla exploze. Majitel budovy, podnikatel chorvatského původu Goran Boban, zrovna stál před objektem. Policii později řekl, že uvnitř nikdo nebyl.

Jenže po pěti měsících policisté našli na parkovišti nedaleko vily auto hledaných Chorvatů Branka Katušiće a Branka Mrakoviće.

Rozhodli se proto pro prozkoumání sutin speciální technikou. A pod zdivem našli těla obou mužů, kteří byli v chorvatském podsvětí poměrně známí. Tamní policie je dokonce podezírala z popravy jednoho z kmotrů chorvatské mafie.

Včera začal Krajský soud v Ostravě případ projednávat. Čtyřiapadesátiletého Bobana obžaloval státní zástupce z pojistného podvodu a neposkytnutí pomoci, za což mu hrozí pět až deset let vězení. Podle obžaloby se Boban s oběma komplici dohodl, že ve vile nechají vybuchnout plyn a on pak požádá o vyplacení mnohamilionové pojistky.

Váleční veteráni dovezli vojenskou trhavinu i zážehové rozbušky a Boban pořídil dvě propanbutanové lahve.

Zatímco Boban hlídkoval před domem, mužům se exploze vymkla z rukou, což je stálo život. Když přijeli hasiči, policisté i záchranáři, Boban přítomnost dalších lidí zatajil.

„S výbuchem nemám nic společného. Budu se hájit pravdou,“zopakoval Boban u soudu. V osudný den mu prý Mraković volal, že jede do Polska a zastaví se ve vile. Bobanovi pomáhal s jejím prodejem, a proto už měl klíče.

Boban vypověděl, že pak šel do blízkého obchodního centra koupit sýr a po návratu uklízel na dvoře. Nakonec si sedl do auta a psal textovou zprávu dceři.

„Najednou se ozval výbuch a tlaková vlna mě zranila na noze. Byl jsem v šoku a jako opilý běhal před domem,“popisoval kritické chvíle. Vůbec prý nechápal, co se stalo. Nejprve se domníval, že na něj chtěl někdo spáchat atentát. „V roce 2001 zavraždili mého výborného kamaráda. V Chorvatsku nikdy nevíte, kdo se vás zrovna chce zbavit,“vysvětloval včera soudu a přitom zdůrazňoval, že v balkánské zemi panují zcela jiné poměry než v tuzemsku.

Několik dní po výbuchu oznámil pojistnou událost, pojišťovny však téměř devítimilionovou sumu zatím nevyplatily.

Rozsudek padne nejspíše až příští týden.

Foto: MAFRA

Boban u soudu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.