České logistické areály P3 koupili Singapurci

MF DNES - - EKONOMIKA - — Aleš Černý

Šestina českých průmyslových nemovitostí změnila majitele. Logistické parky a výrobní haly se staly součástí obřího obchodu, v jehož rámci koupil za 65 miliard korun singapurský státní fond GIC evropskou developerskou společnost P3. A to od dvojice severoamerických investorů.

P3 v devíti zemích provozuje přes tři miliony metrů čtverečních skladů a továrních hal, z nichž asi třetina se nachází v Česku. Patří mezi ně i největší logistický areál v zemi – P3 Prague Horní Počernice na severovýchodě Prahy. Kromě skladů u Prahy firma vlastní areály v Plzni, Liberci, Olomouci a několik dalších menších ploch.

Prodávající fondy TPG Real Estate a Ivanhoé Cambridge vlastnily P3 přibližně tři roky. Vedení firmy očekává, že singapurští majitelé by si je mohli podržet déle.

GIC je totiž fond, který spravuje singapurské devizové rezervy a soustředí se na umírněné dlouhodobé investice. Spravuje majetek v hodnotě 100 miliard dolarů.

„Dlouhodobá investiční strategie GIC je v souladu s naším vlastním přístupem dlouhodobého majitele a developera vysoce kvalitních nemovitostí,“prohlásil generální ředitel P3 Ian Worboys.

I když Američané nevlastnili P3 dlouho, právě za jejich „vlády“prošla firma velkým růstem a přes velké akvizice se stala předním hráčem v regionu.

V létě roku 2014 firma P3 koupila od fondů VGP a Tristan Capital Partners dohromady 11 parků (včetně toho hornopočernického) o rozloze přes 620 tisíc metrů čtverečních za 14,5 miliardy korun.

I díky tomu je dnes podle odhadů z realitního trhu dvojkou až trojkou v Česku. Nejvíc (asi 36 procent) z přibližně šesti milionů čtverečních metrů má ve svém vlastnictví společnost CTP nizozemského podnikatele Remona Vose, která je již delší dobu také na prodej. S odstupem druhý je se 17 procenty Prologis a jen o procento méně z celkového koláče ukusuje P3.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.