Leckde se volilo už o víkendu, v Clevelandu se stály fronty

MF DNES - - ZE SVĚTA - Anna Barochová zvláštní zpravodajka iDNES.cz v USA

Od volební místnosti se táhne fronta až za roh. Voliči využili volných víkendových dní, aby se nemuseli trmácet k urnám dnes, tedy v řádný den voleb. Ulice lemují aktivisté, kteří na voliče pokřikují či zpívají. Fronta je sice dlouhá, ale lidé si alespoň užívají nečekaně krásného podzimního počasí.

Zní to banálně, ale i počasí rozhoduje o volební účasti, jak říká jedna z dobrovolnic lobbující ve městě Cleveland za Hillary Clintonovou. „Počasí nám přeje a vypadá to, že bude i v úterý krásně, díkybohu,“svěřuje se drobná starší žena, která dělá na kampani už dlouhé měsíce a nečeká, že se před volbami ještě vyspí. Podél fronty těch, kdo přišli hodit svůj hlas, stojí desítky aktivistů, kteří rozdávají letáky a vykřikují volební hesla. Podle pravidel se musí držet na vzdálenost tří metrů od voliče.

Všichni, kteří hlasovali před 8. listopadem, patří k „předčasným voličům“. Hlasy se začnou sčítat až dnes. Některé státy však zveřejňují statistiky registrovaných voličů, kteří hlasovali v „předtermínu“. Podle toho lze říct, kolik registrovaných republikánů, demokratů či nezávislých dorazilo k urnám. Nic to ale nevypovídá o výsledku. I demokrat může zaškrtnout při volbě republikána Donalda Trumpa.

Řádný termín volby amerického prezidenta je sice až dnes 8. listopadu, avšak svůj hlas odevzdaly v „předtermínech“už tisíce Američanů.

Důvod k hrdosti

Tato čísla nyní ukazují jedno – k urnám přišlo podstatně více registrovaných demokratů, což dává větší šanci Hillary Clintonové. Ta ostatně k volbě v předtermínu dlouhodobě nabádá.

Každý hlas se počítá, zejména tady v Ohiu. I současný prezident Barack Obama zde vyhrál před čtyřmi lety s rozdílem dvou procent. Trump chápe, že v Ohiu potřebuje veškeré hlasy – i ty z předtermínů. Na pátečním mítinku ve Wilmingtonu se lidí sugestivně tázal, zda už hlasovali.

„Věděl jsem, koho v úřadu nechci, ale nedá se říct, že by tohle byla lehká volba,“říká po opuštění volební místnosti čtyřiadvacetiletý Daniel Crough. To nejdůležitější je i pro něj samotné hlasování, na což jsou místní hrdí. Lidé se proto často pyšní nálepkou „I voted“, která dokazuje, že jejich hlas se započítal. Nehledě na to, kdo vyhraje, mohou říct, že oni u toho byli.

Foto: Profimedia.cz

První hlasy Někteří Američané přišli k urnám dřív.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.