Pole, svíčky, sníh: proč zrovna dneska

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Můžete se vsadit, že už víte, kdy USA budou volit příštích dvacet let či padesát let, a spolehlivě vyhrajete.

Zjednodušené pravidlo říká, že Amerika volí první listopadové úterý vždy v přestupný rok, ale není to tak úplně pravda. Kdyby to tak bylo, volby by se konaly minulé úterý, kdy bylo 1. listopadu.

Za všechno může orání, mlácení obilí a sníh. Taky mše, svíčky na hrobech a nákupy.

Když kdysi politici přemýšleli, kdy mají být volby, věděli, že jedinou možností je podzim. Protože Amerika byla plná farmářů, nebyl lepší čas než listopad. Sklizeň už byla pod střechou. Avšak nesmělo se zase moc otálet, protože pak začal padat sníh a cestovat bryčkou k volbám by se v závějích nikomu nechtělo. Takže hned začátek měsíce. Ale který den?

I tam nebylo moc co řešit. Hned na začátku, 1. listopadu, byl svátek Všech svatých, takže ten se škrtnul. Neděle? To se jde do kostela. Pondělí? To je hned po neděli a vzdálenější farmáři by volby nestihli. Středa? To byly trhy. Takže úterý. A bylo to.

A tak přesné pravidlo říká, že Amerika volí vždy první úterý po prvním listopadovém pondělku přestupného roku. Zní to složitě, ale funguje to už pár set let. (vod)

kandidát byl jist vítězstvím, musí mezi nimi mít nadpoloviční většinu, to znamená 270 hlasů. Podle těchto pravidel má být jméno prezidenta známé večer po volbách. Ale víme, jak to dopadlo v roce 2000 – a bůhví, jak to dopadne letos.

Vedle toho není vyloučena vzpoura volitelů. Každý by měl sice fungovat

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.