Zpráva roku? Na místě je spíš skepse

MF DNES - - NÁZORY - Marek Přibil redaktor MF DNES

Zprávy o přelomových objevech v boji proti AIDS se sice objevují stále, pakliže by však byla pravda, že izraelští vědci objevili lék, jenž zcela zlikviduje vir HIV v lidském těle, šlo by snad o nejvýznamnější událost letošního roku a jeden z nejvýznamnějších objevů medicíny vůbec.

Pomineme-li s tím související změny na farmaceutickém trhu, objev by byl přelomový i proto, že HIV decimuje některé africké země a země bývalého Sovětského svazu; vždyť v Jekatěrinburgu, čtvrtém největším ruském městě, je podle úřadů nakažený každý 50. člověk (to je už epidemie).

Mezi státy s nárůstem HIV pozitivních, byť ne tak strmým, patří i Česko. Tým tuzemských badatelů, platících ve výzkumu retrovirů za špičku, zároveň zjistil, že HIV je starší, než se předpokládalo. Ač byl objeven až v roce 1983, nalezli, zjednodušeně řečeno, jeho 60 milionů let starou fosilii.

Ovšem jásat nad lékem z Izraele, jenž se rozhodl vymýtit novodobého strašáka, by bylo více než předčasné, upozorňují spíše vědci. Už loni totiž ohlásila podobný průlom v boji proti AIDS norská biotechnologická firma Bionor. Jenže od té doby je, zdá se, ticho po pěšině.

Jak známo, nezničitelnost viru HIV spočívá v jeho schopnosti se v těle geniálně ukrývat, na čemž nesčetněkrát zkrachovala jinak „zaručená“léčba. Bez relevantních klinických studií je tak zatím na místě skepse.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.