Protokol testu

MF DNES - - TEST -

Test jsme zaměřili na reflexní pásky. Partnerem testu byl BESIP, se kterým redakce MF DNES na testu spolupracovala.

Do testu jsme nakoupili 26 reflexních pásků. Výrobky jsme pořizovali na různých místech v Česku (hypermarket, drogerie, galanterie, hračkářství, elektro, večerky, papírnictví, knihkupectví), dále v nábytkářském řetězci, na České poště, v prodejně pracovních oděvů, na benzince či v e-shopech.

Nejlevnější pásek stál 9,90 Kč, nejdražší 85 Kč.

Nechali jsme také otestovat reklamní pásky, které při různých příležitostech rozdávají některé společnosti. Protože tyto pásky nelze sehnat v běžné obchodní síti, a nešlo je tak vyhodnotit v celé škále testu (např. informace výrobce na obalu výrobku), věnovali jsme jim vlastní box.

Spolu s reflexními pásky jsme nechali otestovat další reflexní prvky. Ty se sice nestaly součástí hlavního porovnání, ale posloužily jako doplněk celého tématu.

Reflexní prvky jsme zaslali do Centra dopravního výzkumu (CDV), jehož laboratoř má akreditaci na měření dopravního značení. CDV měřil takzvanou retroreflexi, tedy intenzitu, jakou jsou jednotlivé pásky schopny odrážet světlo. Hodnota retroreflexe je udávána v kandelách na lux na metr čtvereční. Protože zákon aktuálně nestanovuje normu, kterou by jiné reflexní prvky pro chodce než pásky musely splňovat, vzali jsme jako základ pro porovnávání dalších prvků reflexní vestu, která je povinnou součástí výbavy řidiče (pásky, které měly stejnou či vyšší hodnotu retroreflexe, dostaly za tento parametr jedničku, nejhorší známka byla dostatečná). Kromě retroreflexe jsme hodnotili šířku pásků, která ovlivňuje celkovou viditelnost chodců, pohodlí při nošení na holé ruce a kvalitu informací uvedených na výrobku či na obalu. Testu se budou také věnovat pořady České televize Sama doma a Černé ovce. Známku testu tvoří: hodnota naměřené retroreflexe 70 %; šířka reflexního prvku 15 %; informace na obalu 10 %; komfort při nošení 5 %.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.