Berdych se vrátil do elitní desítky

MF DNES - - SPORT - Tomáš Zatloukal hokejový reportér MF DNES

Spousta jiných hokejem poblázněných kluků z toho koníčku vyrostla během puberty. Peter Schnierer ne. Sbírání hokejových karet a dalších suvenýrů dodnes věnuje většinu volného času. Srdce jeho úctyhodné sbírky tvoří artefakty po slovenském hokejistovi Marku Svatošovi. Jeho nedělní náhlé úmrtí v 34 letech zasáhlo žilinského dentistu jako málokoho. „Byl součástí mé identity,“rmoutí se Schnierer. „Byl to skvělý člověk.“

Když poprvé vstoupíte do jeho ordinace a rozhlédnete se, nechápete. Kromě obvyklých profesních nástrojů, které pacientům u zubaře nahánějí strach, vidí cosi vskutku neobvyklého. Na zdi visí dres hokejového Colorada, na stole je vystavená hráčská rukavice a o stěnu se opírá pár hokejek.

Tady ordinuje Schnierer, jeden z nejznámějších hokejových sběratelů ve střední Evropě.

Všechny zmíněné předměty v ordinaci jsou originální. Nastupoval v Český tenista Tomáš Berdych se po jednom týdnu vrátil do elitní desítky žebříčku ATP, kde byl předtím nepřetržitě přes šest let. Zpátky mu pomohl propad zraněného Švýcara Rogera Federera, který ukončil sezonu už v červenci, klesl na 16. místo a mimo desítku se ocitl po 14 letech. Oficiální jedničkou se stal Brit Andy Murray, jenž předstihl dosavadního lídra Srba Novaka Djokoviče o 405 bodů. „Jsem strašně hrdý. Neuvěřitelně hrdý,“vzkázal Murray. (ČTK) nich sám Svatoš, když dobýval NHL. Nyní jejich cena strmě stoupá, stejně jako více než 300 oficiálních karet zesnulého košického rodáka v Schniererově sbírce. „Lidé teď skupují jeho suvenýry ve velkém. Podobné to bylo, když umřel Paľo Demitra. U spousty z nich jde o kalkul. To samé lze říct o prodejcích, kteří náhle prodávají Svatošovy karty a dresy. Za nastřelené ceny,“popisuje.

Jak jsme se scházeli

Sám svou sbírku rozhodně rozprodávat nehodlá, byť se její charakter výrazně mění. Zatímco do neděle byla studnicí čirého sběratelského nadšení, teď se stává připomínkou náhlého odchodu obdivovaného hokejisty. Svatoš se údajně předávkoval léky. „Dozvěděl jsem se o tom v neděli ráno. Zavolal mi to kamarád. Byl jsem v šoku. Je to hrozně nepříjemný pocit. Nepřišel jsem o nikoho blízkého, nešlo o příbuzného, ale patřil do mého života. Byl mým favoritem. Znali jsme se osobně,“vypráví dojatý třicátník pohnutým hlasem.

Zatímco ostatní Slováci sbírají suvenýry po Hossovi či Gáboríkovi, Schnierer si možná trochu překvapivě

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.