Sivok: Lafatovi bych volal taky. Ale on radši půjde do lesa

MF DNES - - SPORT - Jan Palička s přispěním Davida Čermáka — David Čermák

Jak zařídit, aby fotbalová reprezentace začala konečně střílet góly? Nepříjemná je srážka s realitou. Nejsou útočníci, tak se modleme, ať páteční světová kvalifikace s Norskem zase neskončí s nulou.

Anebo věřme Karlu Jarolímovi, že vybral ty správné.

Češi potřebují urvat vítězství. Jakékoli. Za každou cenu! Ale jak, když už 270 minut nedali ani gól?

„Krmelec, jestli ses do nároďáku dostal ty, tak my už můžeme skončit s kariérou,“dobírali si plzeňští matadoři mladého bijce Michaela Krmenčíka, když jim v neděli večer oznámil novinku. Poprvé v životě dostal pozvánku do prvního týmu.

Z nouze a dodatečně.

Turecký Bursaspor ho nechtěl pustit, on přesto přijel fotbalové reprezentaci na pomoc. Stoper Tomáš Sivok poslední zápasy vynechal kvůli poraněnému lýtku, ale před kvalifikací s Norskem už se cítí fit. „V klubu nejsou moc nadšení,“přiznává. „Ale nic mě nebolí, nebojím se. Do rizika bych nešel.“

Cítíte, že vzhledem k situaci, v jaké reprezentace je, bylo hodně důležité přijet?

Nerozlišuju to. Situaci vnímám, ale vždycky přijedu rád. Nevím, kolik mám ještě před sebou zápasů, každý

Krmenčíkova maminka na oslavu otevřela šampaňské, plzeňský generální ředitel Šádek ho na cestu poprosil, ať se hlavně nezraní, a fotbaloví fanoušci se ptají: „Může on spasit fotbalové Česko?“

Třiadvacetiletý chlapík, který ještě v létě netušil, kde odehraje sezonu. Měl sbaleno, protože se přikláněl k názoru, že narazí na příliš silnou konkurenci. „Nepůjdeš si s námi strčit ještě přátelský poločas proti Vlašimi?“prohodil koncem června trenér Roman Pivarník.

Krmenčík kývl, za poločas stihl dva góly, navrch vybojoval penaltu a bylo rozhodnuto: Zůstane v Plzni!

Teď je u ligového mistra útočníkem číslo 1, sestřelil Spartu, minulý týden zařídil remízu s rumunskou Astrou v Evropské lize. V neděli sice tři šance zazdil, ale k ligové výhře 3:1 nad Jabloncem přispěl dvěma nezištnými asistencemi.

Plzeň vede ligu rázem o čtyři už může být poslední. I proto jsem tu. Dostali jsme se pod tlak, potřebujeme vyhrát, ale věřím, že nám to nesváže nohy.

Tým se mění. Jaké to je, vidět na každém srazu nové tváře?

Přirozený proces, který časem přijde všude. Tady se to očekávalo: už během Eura jsem věděl, že někteří skončí. Tým byl stabilní, teď trenér musí hledat. Může to trvat dva tři roky, nemáme základnu jako třeba Belgie. Přitom když jsem v reprezentaci začínal stabilně hrát, dali jsme právě Belgii 3:1. Oni teď postaví body před Zlínem a posílá Krmenčíka na pomoc výš. „Říkají o mně, že jsem hroznej blázen, ale jako hodnej hráč bych nic nedokázal,“vyprávěl Krmenčík u stolku s novináři. Zprvu si držel odstup, snažil se odpovídat diplomaticky, ale časem zapomněl, a jak byl rozjetý, klidně přidal pár jadrných slůvek.

I na hřišti je v laufu, na což reprezentační trenér spoléhá. Jinak by ho nepozval ke stěžejní bitvě.

Jarolím ještě minulý týden zkusil jedno SOS zavolání, jenže u sparťanského kanonýra Davida Lafaty nepochodil. Pětatřicetiletý útočník, který po letním Euru reprezentační dres odložil, opáčil: „Nezlobte se, to nejlepší už mám za sebou.“

Takže hledání střelce pokračuje, což se zatím pro národní tým jeví jako kardinální problém.

Útočnou jedničkou mohl být Václav Kadlec, který se s pompou a za rekordní částku 73 milionů vrátil dvě jedenáctky, mají top hráče. Pozitivní je, že naše jedenadvacítka postoupila na Euro, od toho se můžeme odpíchnout. Ale práce je hodně, ti kluci začínají.

Zlepšují se?

Někteří třeba předvádí výborné výkony v klubech, ale přijdou do reprezentace a mají svázané nohy. Každý dozrává jinak: někdo je na vrcholu ve čtyřiadvaceti, jiný později. Kvalitu vidím, ale zkušenost nenahradíte. do Sparty. Jenže jeho forma spíš uvadá, navíc si natáhl sval.

Zkušený Tomáš Necid zatím marně bojuje o štěstí v tureckém Bursasporu. „Trénuje jako blázen, a jestli je nahoře pánbůh, tak mu to musí vrátit,“líčil klubový parťák Tomáš Sivok.

Matěj Vydra zatím nepřesvědčuje v druholigovém Derby County.

Při uzoučkém výběru se znovu dostalo na dvacetiletého leváka Patrika Schicka, jenž zatím starty v Sampdorii sbírá po minutách. Za normálních okolností by útočník bez pořádné praxe v nominaci nebyl.

Aspoň že slávista Milan Škoda vyléčil včas lehké svalové zranění. Je Nemáme hráče, kteří by ve dvaadvaceti hráli za velké týmy a rozhodovali zápasy.

Jako když jste v národním týmu začínal vy?

Tak. Já si ty začátky užíval, chodil jsem mezi kluky, kteří hráli za AC Milán, Juventus, Chelsea. Vedle nich se roste lehce. Ale tahle generace je pryč, nemůžeme se ohlížet. Stejný problém máme i v hokeji, musí se nastavit nějaký řád. Když to jde v Belgii a v Portugalsku, proč ne u nás? Je potřeba nastavit nějaký proces, součástí toho můžou být třeba akademie. Časem to může fungovat.

Ale zabrat je potřeba hned. Proto kouč Jarolím zkoušel přemluvit k návratu střelce Lafatu.

Já bych mu volal taky! Známe se od mých dvanácti let, a když jsem koukal, kdo dal ve starší kategorii góly, bylo tam vždycky: Lafata, Lafata, Lafata... On je střelec, takové hráče potřebujete. Kdyby si ho Sparta nechala další tři roky jen na domácí zápasy, stejně dá za sezonu deset gólů. Na hřiště jde umřít, mladí by si z něj měli vzít příklad. Kdyby tu byl, nebojím se říct, že v těch dvou zápasech, kdy jsme remizovali, by nějaký gól dal. Pomohl by.

Nezkusíte ho přemluvit vy?

Asi by mi k tomu řekl svoje, radši půjde střílet ptáky do lesa... Ale vážně: Lafi je pohodář a už delší dobu říkal, že po Euru chce skončit. Kdybych ten telefon zvedl, asi by byla odpověď rychlá. Spíš by mě lákal, abych šel do lesa s ním. Nepřemluvil bych ho, není šance. Když člověk jednou něco ukončí, asi by u toho měl zůstat. Ale přál bych si, aby tu byl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.