Pojišťovny zdraží ručení špatným řidičům

Pojišťovny vymýšlejí, jak v ceně povinného ručení zohlednit chování řidiče. Hlídat by ho mohla i chytrá „krabička“v autě.

MF DNES - - FRONT PAGE - — Jan Sůra

Přes pět milionů majitelů motorových vozidel čeká možná zásadní změna v placení povinného ručení. Pro slušné řidiče by mělo zlevnit, pro horší naopak zdražit.

Pojišťovny začaly s ministerstvem dopravy řešit možnost, že by měly přístup do registru přestupků a údajů o bodech jednotlivých majitelů vozidel. Jednání jsou ale zatím na počátku. Obě strany první kontakty potvrdily.

„O modelu spolupráce jednáme, je to otevřená věc. Celá problematika má i několik sporných bodů, které je potřeba vyřešit,“říká mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Jde například o osobní údaje řidičů nebo fakt, že auto pojišťuje často někdo jiný než samotný řidič.

„Je to určitě cesta, která by nás zajímala. Umožnilo by nám to lépe cílit na zákazníky podle toho, jak jezdí a jaké je u nich riziko, že způsobí nehodu,“říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Podle něj by ale zřejmě neplatila přímá úměra čím méně bodů, tím dražší pojištění. „Pochopitelně bychom posuzovali, o jaké přestupky by šlo. Rozhodně bychom posuzovali jinak pokutu za parkování a za vysokou rychlost,“dodal Matoušek.

Podobnou možnost přístupu k datům o přestupcích řidičů mají pojišťovny zařízenou i v jiných zemích. „Je to možná cesta ke zvýšení bezpečnosti. Jsou lidé, kteří jezdí nebezpečně a páchají přestupky, a v jejich pojistce to není zohledněné,“říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Podle něj je ale důležité, aby stát zajistil ochranu soukromých dat. Pojišťovny tvrdí, že na povinném ručení v Česku ročně prodělávají přes dvě miliardy korun. Získání co nejvíce dat o řidičích je pro ně cesta, jak více lákat pod svá křídla hlavně méně rizikové klienty. To se děje už nyní. Některé pojišťovny už začaly například nabízet pojištění podle počtu ujetých kilometrů, na trh se chystají i technologie, které zachycují styl jízdy řidiče a podle toho mu počítají pojištění.

Rozhodně bychom posuzovali jinak pokutu za parkování a za vysokou rychlost.

Dlouhé roky platí pro ceny povinného ručení tři základní parametry výpočtu: obsah motoru, věk řidiče a to, zda v minulosti působil za volantem škody, či ne.

Pojišťovny i klienti však zjišťují, že to už zdaleka nestačí, a tak vznikají další nová kritéria, o jiných se uvažuje. Rozdíly v ceně pojištění se tak budou čím dál více prohlubovat. Více budou platit ti, kteří jezdí hodně a nebezpečně.

V Česku zatím dvě pojišťovny (Allianz, Uniqa) zohledňují při výpočtu ceny pojištění i počty najetých kilometrů. Vycházejí tak z propočtu, že čím méně ujetých kilometrů, tím menší riziko nehody. V budoucnu jich však může být mnohem více.

V zahraničí roste čím dál více objem pojištěného vypočítaného metodou PAYD (Plať, jak řídíš). Ta řeší najeté kilometry, ale i způsob stylu jízdy.

Společnost Ivy Street aktuálně jedná s několika tuzemskými pojišťovnami o zavedení jejich metody. Řidič by dostal do auta jednotku, která by sledovala nejen najeté kilometry, ale také to, jak řídí.

„Využití vyššího množství dat umožňuje lepší segmentaci pojistného kmene a tím pádem i výraznější ocenění bezpečného chování klienta,“říká Michal Zděnek ze společnosti Ivy Street.

Proto se pojišťovny rozhodně nebrání myšlence, že by se mohly koukat do dat z registru přestupků a sledovat, jak řidič porušuje, či neporušuje pravidla, tedy kolik má například ztracených bodů a za co. Dosud se mohou spolehnout jen na informace

o vzniklých škodách, které shromažďuje Česká kancelář pojistitelů.

Allianz v září přišla s nabídkou pro řidiče, kteří ujedou maximálně deset tisíc kilometrů za rok. Zájem řidičů o novinku si pochvaluje.

„Nový model autopojištění platí od začátku října a zájem o něj je podle údajů, jež máme k dispozici, obrovský,“tvrdí šéf obchodu Allianz pojišťovny Petr Hrbáček.

Právě čím dál větší ohled na chování řidičů ale může vést i k paradoxní situaci, kdy pojišťovny nebudou chtít některé řidiče už vůbec

pojistit, až zjistí jeho plnou historii. „Co nejpřesnější vyhodnocení rizikovosti řidičů a stanovení adekvátní výše pojistného je pro pojišťovny naprosto zásadním tématem,“říká výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek. I proto pojišťovny ukázaly letos poprvé mapu, která srovnává četnost škod řidičů podle jednotlivých okresů. Kromě Prahy vede především bývalý Severočeský kraj.

Při debatách o budoucnosti povinného ručení v Česku se pravidelně objevují i názory, zda by nebylo nejspravedlivější přejít na model z Velké Británie, kde má povinné ručení uzavřené řidič, nikoliv majitel automobilu.

Takové pojištění totiž nezohledňuje situaci, kdy za volant sedne někdo jiný, který řídí jinak. Takový systém by vyvolal na trhu zásadní změny: například by z velké části vypustil z pojištění firemní vozidla, pojištěni by byli jen řidiči.

V odborném časopise Pojistný obzor rozebírá někdejší šéf České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec výhody i nevýhody britského modelu.

„Systémy evidence řidičů vůbec neevidují jejich vztahy ke konkrétním vozidlům. Velká Británie řadu let bojuje s obrovským počtem nepojištěných vozidel a jimi způsobených škod,“popisuje Hradec jednu z hlavních nevýhod takového modelu. Pojišťovny mají důvod, proč více zohlednit chování řidiče. Podle České kanceláře pojistitelů náklady na povinné ručení stále převyšují vybrané pojistné o zhruba dvě miliardy. Nejprodělečnější je podle analýzy České kanceláře pojistitelů povinné ručení pro mladé řidiče a tahačů návěsů. Pojišťovny přitom zaznamenaly letos díky čím dál vyššímu počtu aut na silnici růst vybraného pojistného o půl miliardy.

Průměrná výše pojištění stagnuje na zhruba 2 800 korunách za všechny segmenty, nejvíce zdražují právě tahače a řidiči do 30 let.

I nadále ale v České republice jezdí i přes vysoké sankce 125–130 tisíc vozidel bez povinného ručení. Nepojištěné škody stály poctivé řidiče za poslední rok 250 milionů korun.

„V Česku chybí nástroj přimět ty, kteří riskují jízdou bez povinného ručení, aby přispěli na nepojištěné škody,“dodal Jan Matoušek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.