Clintonová nevyvolala v Unii nadšení, Trump ale budil děs

Vyloženě dobrá možnost se nenabízela. Jen ne moc dobrá nebo daleko horší. S těmito očekáváními vzhlížela většina evropských politiků k volbám v USA.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Hillary Clintonová jako symbol pokračování politiky Baracka Obamy a architektka diplomacie jeho prvního období ve funkci není v Unii přijímána s nadšením.

Z titulu funkce šéfky americké diplomacie se v letech 2009–2013 podílela na největším zahraničněpolitickém omylu Baracka Obamy, kterým byl „restart“vztahů mezi USA a Ruskem. Místo toho, aby Washington tvrdě odpověděl na ruskou invazi do Gruzie v létě roku 2008, zahájila Clintonová novou éru oteplení. Ta skončila ve druhém funkčním období Obamy fiaskem v podobě ruské anexe Krymu a vysláním ruských jednotek k podpoře separatistů na východní Ukrajině.

V rámci oteplení zrušila Obamova administrativa téměř dohodnutý projekt protiraketové základny v Polsku a Česku, aby se k němu v pozměněné podobě po krachu vyjednávání s Moskvou nakonec vrátila.

Nejde však jen o Rusko. Hillary Clintonová, která ještě jako šéfka americké diplomacie otočila kormidlo od Evropy k Pacifiku a Asii, se i v kampani postavila proti obchodní a investiční dohodě TTIP mezi Spojenými státy a EU.

Trump zpochybnil NATO

Přestože žádné velké nadšení z Hillary Clintonové v Unii a mezi evropskými státníky nepanovalo, byla brána jako mnohem lepší možnost než Donald Trump. Odpověď na otázku „Proč?“dává situace kolem referenda o vystoupení Británie z EU. Zatímco Clintonová Brity před brexitem varovala, Trump ho nadšeně podporoval.

Asi nejvíce však republikánský kandidát Trump vyděsil evropské země, když zpochybnil – a to ještě na příkladu Ruskem nejohroženějšího Pobaltí, závazek USA přijít na pomoc napadenému členskému státu NATO. Z obav, jak bude budoucnost Aliance vypadat po případném zvolení Trumpa, se v Unii reinkarnoval projekt evropské armády. „Věříme ve vítězství Hillary, ale musíme se připravit i na Donalda,“komentoval to jeden vysoký činitel středoevropského členského státu EU. A také, zatímco k TTIP má Clintonová výhrady, Trump, který prosazuje novou formu amerického izolacionismu, chce dohodu pohřbít okamžitě.

Přesto má i Trump v EU své příznivce, hlavně tam, kde si Obama tamní představitele znepřátelil. Vedle prezidenta Miloše Zemana to je maďarský premiér Viktor Orbán, kterého USA v minulých letech tvrdě kritizovaly.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.