Diktátoři všech zemí si přáli výhru miliardáře

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Na jednu stranu je to trochu divné – světoví diktátoři a autokratiční vládci různých nepěkných režimů jako jeden muž podpořili Donalda Trumpa.

Usoudili, že by se jim lépe žilo, kdyby v Bílém domě usedl kontroverzní newyorský miliardář.

Ať už jsou jejich očekávání přehnaná, či nikoli, faktem je, že nedemokratičtí vládci od Zimbabwe po Kambodžu a Severní Koreu dnes nad ránem nejspíš seděli u televizních obrazovek a drželi palce republikánskému kandidátovi.

„Mám-li být upřímný, přeju si vítězství Trumpa,“prohlásil předevčírem autoritářský kambodžský premiér Hun Sen, který v zemi vládne tvrdou pěstí od roku 1985. „Jenom Trump může změnit svět. Podniká, takže si nebude přát válku,“vysvětlil své důvody.

Trumpa podpořila také stalinistická Severní Korea. „Je to moudrý a prozíravý kandidát,“napsal nedávno oficiální severokorejský deník DPRK Today o Donaldu Trumpovi, který by prý dokázal zajistit, aby američtí vojáci konečně opustili Korejský poloostrov.

Je nepsaným tajemstvím, že nedemokratičtí vládci v Pekingu či v Moskvě, pokud by měli volební právo, by také hodili hlas Trumpovi. Věří, že s ním by se dohodli výhodněji než s tvrdou Hillary Clintonovou.

Čím Donald Trump vzbudil takové naděje u kontroverzních světových vládců? Pravda je, že různí diktátoři jako by Trumpa přitahovali. V projevech nejednou pochvalně zmínil Vladimira Putina, ale také třeba o Saddámu Husajnovi řekl: „Saddám byl zlý hoch, že? Ovšem víte, co dělal dobře? Zabíjel teroristy. To dělal moc dobře.“

O čem to svědčí? Třeba o Trumpově špatném vkusu. Na druhé straně se z podobných výroků nedalo podle řady politologů usuzovat, jak by se Trump choval v Bílém domě. V Oválné pracovně dopadne tíha odpovědnosti na každého, utěšují se i ti, kteří Trumpa „nemusí“.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.