V Los Angeles řešili, jestli s kondomem, anebo bez

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Ája Bufka,

Favoritkou v letošních volbách byla v desetimilionové kalifornské megalopoli Los Angeles Hillary Clintonová. Na demokratickém prezidentském kandidátovi se tady tradičně shodují, i když jsou z tak odlišných koutů světa, že dohromady hovoří 92 jazyky. A podle průzkumů tomu ani letos nebylo jinak.

Bývalá první dáma Spojených států tady měla letos dokonce tak silnou podporu, že žádná se zdejších televizních a rozhlasových stanic nevysílala urážlivé a otravné politické reklamy týkající se souboje Hillary Clintonové a Donalda Trumpa. Demokrati i republikáni jsou totiž zajedno v tom, že z Kalifornie se stal socialistický stát, a jednalo by se tedy jen o vyhazování peněz.

Referendum také o marihuaně

I proto se v Los Angeles předvolební kampaň soustředila především na lokální problémy, o nichž se současně s volbou prezidenta rozhodovalo v referendech. K nim patřila široká škála návrhů týkajících se takřka všeho: zvýšením daní na cigarety počínaje přes zrušení trestu smrti až po kompletní zákaz igelitových tašek anebo, samozřejmě, i uvalení nových daní na vše kvůli mrazům a oteplování.

Otázek v referendu bylo celkem sedmnáct. Mezi ty hodně neobvyklé návrhy patřila legalizace marihuany k „rekreačním účelům“a iniciativa požadující používání kondomu při natáčení pornografických filmů. Miliardový průmysl nahoty je totiž jedním z mála odvětví, která po odchodu výroby letadel a aut ve městě andělů úspěšně přežívají.

Informace pro voliče byly přitom vytištěny ve třinácti jazycích. Patřila k nim španělština, ruština nebo třeba vietnamština. Na požadavek, že volič musí být starší osmnácti let a občanem Spojených států, se jaksi pozapomnělo, přestože k nabytí občanství se dělají zkoušky v angličtině.

Kalifornie je stát, kde volby prezidenta dalo by se říci končí. Dnes v pět hodin ráno našeho času se tam uzavřou volební místnosti a už může být jasno. Tedy pokud nenastanou nějaké komplikace. Hlasování sice ukončí až uzavření místností o hodinu později na Aljašce, ale pokud odhady výsledků nejsou těsné, Aljaška už mnoho nezmění.

spolupracovník MF DNES v Kalifornii

Časně ráno V Kalifornii se tvořily fronty před volebními místnostmi už od brzkého rána.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.