Kdo místo Němečka? Hledá se ve fakultních nemocnicích

MF DNES - - Z DOMOVA - — Iva Bezděková

Odvolání ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka je na spadnutí a spekuluje se o tom, kdo by ho mohl nahradit. Nejčastěji přitom padají jména dvou ředitelů fakultních nemocnic – Václava Šimánka z Plzně a ředitele FN Motol Miroslava Ludvíka. Oba totiž mají zkušenosti z vrcholné politiky.

Šimánek působil do roku 2014 jako náměstek plzeňského hejtmana a Miroslav Ludvík je šéfem pražské ČSSD. Větší šanci má podle zdrojů ze sociální demokracie Šimánek, novinářům známý coby pravidelný host tiskovek, na kterých ministr představoval úspěšné šéfy nemocnic.

Podle neoficiálních informací může Šimánkova nominace souviset i s problémy kolem financování rekonstrukce klatovské nemocnice, nad kterými si chce udržet kontrolu tamní ČSSD. Šimánka ostatně výrazně tlačí plzeňská krajská buňka strany.

Už druhý ministr z Motola?

Pokud by namísto Němečka nastoupil Miroslav Ludvík, byl by to už druhý člen vedení FN Motol, který šéfoval resortu zdravotnictví. V roce 2013 vedl ministerstvo motolský náměstek Martin Holcát. Ministři zdravotnictví přitom mají pravomoc rozhodovat o takzvané úhradové vyhlášce, která určuje, kolik peněz jednotlivá zdravotnická zařízení dostanou.

Ludvík však nemá v zákulisí tak silnou podporu. Ani v pražské ČSSD. A tak má šanci i senátor a premiérův poradce pro zdravotnictví Jan Žaloudík. Ředitel Masarykova onkologického teď, nebo za deset měsíců,“říkal včera. Němeček nemá ambice ve funkci pokračovat v příštím volebním období. Nemá ani ambice dál se výrazněji angažovat v sociální demokracii. „Chci se vrátit do Ostravy,“tvrdí bývalý ředitel tamní fakultní nemocnice.

I proto by Sobotka místo něj rád viděl někoho ambicióznějšího. Jenže, opět naráží na to, že zatím nemá jasnou náhradu. S nabídkou oslovil svého poradce, senátora a onkologa Jana Žaloudíka. Ten mu však řekl, že by bylo lepší ministra neměnit.

„Mám svých úkolů dost v Masarykově onkologickém ústavu i v Senátu,“opatrně odmítá nabídku. „Kdyby to bylo na mně, spíše než o personálních změnách bych se bavil o tom, co se dá do voleb ve zdravotnictví ještě stihnout a čeho chceme dosáhnout. Nové tváře se každý den rodí maximálně v porodnici,“dodal. I proto zdroje MF DNES favorizují ředitele plzeňské fakultní nemocnice Václava Šimánka – byť ani jemu se do funkce nechce. U premiéra ho však prosazují a Šimánka přemlouvají jeho spolustraníci z vlivné plzeňské buňky ČSSD v čele s ministrem Milanem Chovancem.

Právě jeho pomoc by se Sobotkovi hodila i pro podporu jeho plánu na vládní obměny u prezidenta. „A to chtějí naši voliči vidět, že premiér nebojuje s prezidentem.To by byl impulz, který by nás posílil,“uvažuje jeden z poslanců ČSSD.

s přispěním Lukáše Valáška ústavu v Brně v médiích často komentuje dění ve zdravotnictví.

Dalším možným Němečkovým nástupcem by mohl být i současný šéf správní rady VZP a za ČSSD zvolený hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, který by ale v případě přijetí ministerského křesla musel hejtmanský post opustit.

Svatopluk Němeček bere možný odchod z ministerstva s nadhledem a působí smířeně.

Stín předraženého CyberKnife

Před příchodem na ministerstvo působil Němeček jako ředitel Fakulní nemocnice Ostrava. V té době si nemocnice pořídila přístroj CyberKnife za 200 milionů korun. Nákup pak vyšetřovala policie a zjistila, že přístroj byl o 65 milionů předražený. Část peněz později kriminalisté zajistili na účtu jedné z moravských firem.

Němeček ale jakékoli pochybení odmítá a argumentuje tím, že nákup přístroje schválily tehdejší ministerstvo zdravotnictví i vláda.

Foto: ČTK

Šéf plzeňské nemocnice Václav Šimánek s premiérem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.