Buď skončím teď, nebo za deset měsíců.

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Už má celkem jasno, kdo v jeho vládě skončí. Má jít o dva ministry a jednu ministryni. Ví také, kdo by je měl nahradit. Problém je v tom, že dvěma ze tří vytipovaných nástupců se do úřadu podle informací MF DNES nechce. I proto premiér Bohuslav Sobotka zatím vyčkává. A aby ukázal, že projekt s pracovním názvem „obměna unavených“ není jen náhodným výstřelem, který navíc v ČSSD budí rozpaky, snaží se pojistit. Třeba tím, že mu nebude stát v cestě důležitý politický hráč: prezident Miloš Zeman.

I proto se Sobotka, jen co rozeslal straníkům dopis, že chystá obměnu členů vlády, a promyslel, o koho by mělo jít, objednal u Zemana. Ten ho včera na zámku v Lánech pohostil vínem a pečeným jelitem. A během dvou hodin spolu podrobně rozebírali připravovanou ministerskou obměnu.

Po setkání byl Sobotka na slovo skoupý. „Nebudu potvrzovat ani komentovat žádná jména,“říkal. A dokonce tvrdil, že o žádných konkrétních jménech se s prezidentem u oběda nebavili.

Z premiérova okolí však už od posledního víkendu zaznívá trojice jmen, která by ve vládě měla skončit. Nejhorší pozici z nich má ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier. Jde sice o jednoho z nejvěrnějších Sobotkových spojenců ve straně, doplácí však na svoji slabou pozici ve vládě i ČSSD. V Dienstbierově domovské pražské buňce už podle serveru Aktuálně.cz jeho konec zapili. „Je dobře, že skončí, jeho názory na uprchlíky nám nepomáhají,“tvrdí o něm vlivný člen pražské ČSSD.

Nahradit by ho měl místopředseda sociálnědemokratických poslanců Jan Chvojka. Ten byl sice včera opatrný – „nemůžu nic říct,“opakoval – připouští však, že zájem by o uvolněné křeslo měl.

A co je důležité: jiným osloveným se totiž do Strakovy akademie zdaleka tak nechce. Nebo na ni nemají potřebné právnické vzdělání.

Ministrem z donucení

To je problém u náhrady za další z trojice nejohroženějších: ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. Sobotka by v této pozici rád viděl šéfa sociálnědemokratických poslanců Romana Sklenáka.

Jenže Sklenáka to na ministerstvo neláká. Do posledních sněmovních voleb nenápadný jihomoravský poslanec, který se šéfem sociálnědemokratického klubu ve Sněmovně stal poté, co se funkce vzdal Jeroným Tejc, totiž letos viditelně pookřál. Jeho spolustraníci pro to měli jednoduché vysvětlení: zatímco zpočátku brněnský poslanec narážel na skutečnost, že ve sněmovních kuloárech není zdaleka tak obratným vyjednavačem jako Tejc a byl spokojen s pozicí stínového ministra práce a sociálních věcí, postupně se ve funkci zabydlel. A necelý rok před volbami nechce riskovat.

„Nechce se mu, ale asi mu nic jiného nezbude. Jsou situace, kdy musíte,“ řekl MF DNES jeden ze sociálnědemokratických poslanců. A na Sklenákovi bylo včera vidět, že zřejmě bude muset Sobotkovi splatit svůj tři roky starý politický vzestup mezi sociálnědemokratickými poslanci. „Počkejte si na vyjádření pana premiéra,“opakoval a krčil přitom rezignovaně rameny.

Konec ministryně Marksové však lidé ze Sobotkova okolí označují za jasnou věc. Ministryně je sice výraznou tváří vlády, Sobotkovi se však nelíbí, že je s mnoha vládními předlohami ve skluzu. Působí roztržitě a o některých bodech, kterými by se ČSSD chtěla do voleb pochlubit – zálohovaném výživném nebo sociálním bydlení – se jí stále nepodařilo přesvědčit ani koaliční partnery.

Zatímco Marksové se na ministerstvu končit nechce, smířeně působí třetí ohrožený: ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Buď skončím

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.