S Marksovou by odešel i smělý plán na obecní byty pro chudé

MF DNES - - Z DOMOVA -

Skončí-li Michaela Marksová na pozici ministryně práce a sociálních věcí, s největší pravděpodobností si s sebou v deskách odnese i svůj ambiciózní návrh zákona o sociálním bydlení. Statisícům lidí, kteří dnes pobírají příspěvek na bydlení, měl ještě k tomu dát nárok na obecní byty za snížené nájemné. Podle Marksové nestačí dát lidem jen peníze, ale stát by jim měl nabídnout i odpovídající bydlení.

Plán je to poměrně kontroverzní a nedá se čekat, že by ho její nástupce necelý rok před volbami dokázal převzít a obhájit. „Jde mi o to, abychom zákon do voleb stihli protlačit, to je naše jediná šance,“řekla Marksová MF DNES v pátek, ještě předtím, než se začalo mluvit o jejím odchodu.

Zákon měl jít do vlády koncem listopadu, to se stihne jen stěží, tomuto kroku musí předcházet vypořádání připomínek, jichž se sešlo mnoho. Kromě tradičního ideologického odporu pravicové opozice nesouhlasí s návrhem ani koaliční ANO. Devětačtyřicet stránek se zásadními připomínkami měl k dvaačtyřicetistránkovému dokumentu i ministr Jiří Dienstbier z ČSSD, který přitom nápad jako takový chválil.

Desítky zásadních námitek přišly i od nepolitických institucí. Hospodářská komora například zpochybňovala odhadnuté dopady na rozpočet, náklady budou podle ní o miliardy korun ročně vyšší, než ministerští úředníci předpokládají.

Ústupky na poslední chvíli

Sociální témata mají být jedním z hlavních taháků ČSSD do příštích voleb.

Ministryně práce a sociálních věcí

je však s jejich prosazováním na Sobotkův vkus příliš pomalá a práci se jí nedaří dostatečně prodat. I proto by ji mohl vystřídat šéf poslanců ČSSD a bývalý stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák. Má to však háček: Sklenákovi se nechce. je se svým koncem smířený. Nejpozději po příštích sněmovních volbách by se chtěl vrátit do ostravské fakultní nemocnice, které dřív šéfoval. „Jedno volební období mi bohatě stačí,“tvrdí. Nahradit ho může ředitel plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek. Šanci má však i senátor a ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík.

Ministr zdravotnictví

Z trojice ohrožených ministrů je tím vůbec nejohroženějším. Jeho

lidskoprávní agendu a téma rovných příležitostí

by sice Sobotka mohl předat Marksové, která má k těmto tématům blízko. Ministryni však chybí právnické vzdělání, nepsaná povinnost pro druhou část úřadu –

řízení Legislativní rady vlády.

Favoritem je proto ambiciózní místopředseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Ministři na odstřel?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.