TOP 09 a Starostové: rozvod

MF DNES - - Z DOMOVA - — Artur Janoušek — Josef Kopecký

Skutečnost, že Češi třídí čím dál více, potvrzuje třeba firma FCC, která provozuje v Ďáblicích největší pražskou skládku.

„Celkový objem odpadu, který naše společnost přebírá od obcí a občanů, v porovnání roku 2014 a 2015 poklesl o více než tři procenta. Ale bioodpad a separované odpady od občanů, které přebíráme a dále zajišťujeme jejich využití, naopak rostou meziročně o více než sedm procent. Takže je vidět výrazný pozitivní trend, kdy méně odpadu končí na skládce, a naopak stoupající množství je dále využito a šetří se primární suroviny,“popsala mluvčí firmy FCC Kristina Jakubcová.

TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí se domluvily na ukončení spolupráce ke konci tohoto roku. Šéf STAN Petr Gazdík má také skončit jako místopředseda Sněmovny.

Po večerním jednání to řekli Gazdík a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. TOP 09 chce do vedení dolní komory parlamentu svého člověka, nejspíš místopředsedu strany Marka Ženíška. „Starostové a nezávislí nám přišli říci, že pro ně není představitelná situace, že by pokračovali ve společném volebním bloku pouze s TOP 09, že si to umí představit v nějakém širším bloku,“uvedl Kalousek. „Dohodli jsme se, že do Vánoc uzavřeme memorandum o vyrovnání vzájemných závazků,

Nejen sklo, papír a plasty. Lidé se čím dál více učí třídit i biologický odpad. Loni ho do speciálních kontejnerů a dalších míst k tomu určených vyhodili 417 tisíc tun, o 92 tisíc tun více než rok před tím. A přispěla k tomu i vyhláška ministerstva životního prostředí, která ukládá obcím a městům, aby lidem zajistily možnost zbavit se zbytků zeleniny, ovoce z kuchyní a větví, listí a trávy ze zahrad.

Vyhláška platí od loňského dubna. Obce si podle ní mohou samy zvolit, jak bude sběrná síť vypadat, zajistit ji však občanům musí. Někde lidé dávají zbytky zeleniny, ovoce, větve, trávu a další odpad ze zahrad do hnědých nádob, jinde do pytlů, někde je vozí do obecních bioplynových stanic a kompostáren.

Třeba v Novosedlicích na Teplicku posílá radnice do ulic menší nákladní vůz. „Vyráží vždy po víkendu nebo po svátcích, lidé si ho mohou zavolat i sami, když třeba kácejí strom a potřebují se zbavit větví,“říká starosta Radoslav Bartůněk. „Větve se vozí na obecní pozemek, kde se jednou za půl roku spálí, listí a trávu využíváme jako kompost třeba při sázení stromků. Větší množství odvážíme do kompostáren,“dodal Bartůněk.

V kompostárnách loni skončilo 141 tisíc tun bioodpadu, což je o polovinu více než rok před tím.

Úkol z Bruselu

Ministerstvo životního prostředí zdůrazňuje, že obce mohou na vylepšení systému třídění získat dotace. „Do roku 2015 vyčerpali žadatelé 14 miliard korun z evropských fondů. V Česku vznikly tisíce zařízení jako sběrné dvory, třídírny odpadů, bioplynové stanice nebo kompostárny. V současném programu je pro ně připraveno dalších přes šest miliard korun,“upozorňuje ministr Richard Brabec.

Není to však jen snaha šetřit životní prostředí a zabránit tomu, aby se na skládkách zbytečně válelo to, z čeho lze v kompostárnách vyrobit hnojivo a znovu využít třeba při pěstování zeleniny. Třídění bioodpadu nařizuje evropská legislativa. Každý stát musí do roku 2020 snížit ukládání bioodpadu na skládky o 65 procent oproti roku 1995. Pokud to nesplní, hrozí sankce. mezi které patří společný volební fond a společné peníze,“řekl lídr TOP 09.

Jeho strana Gazdíka požádala, aby z funkce ve vedení Sněmovny odešel – byl totiž zvolen za TOP 09. Předseda Starostů předpokládá, že by mohl rezignovat po Novém roce. „Nelpím na žádné své funkci,“uvedl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.