Kolik odpAdu v průměru vytřídí kAždý ČeCh

MF DNES - - Z DOMOVA -

Čím více lidé třídí, tím více můžou města a obce snižovat poplatky za svoz odpadu. Samy totiž platí méně za jeho uložení na skládky, a naopak za vytříděný odpad dostanou od zpracovatelů peníze. Lidé na to slyší. Třeba severočeská Kadaň už tři roky po sobě lidem mohla platby za odvoz odpadků snížit.

„Každý rok vypočítáváme podíl toho, co se vytřídí, a o tolik pak následující rok lidé platí méně,“vysvětluje starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Původně platili Kadaňští 500 korun za rok, pak se poplatek snížil na 420 korun, loni to bylo 360 korun a letos už jen 250 korun. Zítra bude rada města jednat o tom, zda příští rok půjde ještě níž. „Myslím ale, že se letos třídí zhruba stejně jako loni. Už to prostě dosáhlo svého vrcholu a lépe už třídit nejde,“míní starosta Kulhánek.

Naopak v sousedním Chomutově si lidé oddělovat papír, sklo a plasty zatím příliš nezvykli. „Nechali jsme si udělat studii a zjistili jsme, že ve směsném odpadu máme zhruba 30 procent plastových obalů,“popisuje primátor Daniel Černý.

Chomutovany stojí vysypávání popelnic 250 korun ročně, odpadků ale vyhazují tolik, že město za každého zaplatí 620 korun. Podle primátora Černého se tudíž bude muset poplatek v příštím roce zvednout. A nejspíš až na dvojnásobek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.