Soudy řeší, jak odbočovat vlevo

MF DNES - - Z DOMOVA -

Osobní auto se chystá uhnout na křižovatce doleva, přibrzdí a za ním zpomalují další. Najednou se vysokou rychlostí přiřítí motocyklista, navzdory plné čáře se pokusí všechny předjet a srazí se s odbočujícím vozem. Utrpí těžké poranění hlavy, následky si ponese po zbytek života. Kdo za havárii nese vinu? Dva soudy – okresní a po něm i krajský – dospěly k závěru, že ze 70 procent motorkář, jemuž navíc našli v krvi alkohol. Přesto řidiče odbočujícího auta uznaly vinným z přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vyčetly mu, že nevěnoval dostatek pozornosti situaci za sebou a měl předjímat, že se za ním někdo pohybuje. Kromě podmíněného trestu vězení mu uložily povinnost zaplatit rodině motorkáře 800 tisíc korun.

Jejich verdikty včera zrušil Ústavní soud, přičemž je označil za extrémně vadné. Případ se tak znovu vrací k projednání nižšími instancemi. A nebudou to mít jednoduché. V Česku například není jasné, jak se správně odbočuje doleva. Třeba Nejvyšší správní soud a Nejvyšší soud okamžik zahájení odbočování chápou odlišně. Podle prvního je to chvíle, kdy řidič začne blikat, podle druhého moment, kdy začne točit volantem a pouštět spojku.

Ústavní soudce Jaromír Jirsa v tom ale problém nevidí. „Myslím si, že úprava je dostačující, a doufám, že se nedočkám toho, že mi norma bude po sekundách říkat, teď zapni blinkr, teď začni točit volantem.“(iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.